Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Bezpečné opalování citlivé pokožky

(foto:Getty images ISIFA)
(foto:Getty images ISIFA)

Část 1: Jak vybrat vhodný opalovací přípravek

Při opalování citlivé pokožky je třeba dbát na správný výběr opalovacích přípravků. Ať už se jedná o atopický ekzém, sluneční alergii či alergii na chemické filtry, každý problém má svá specifika a výběr opalovacího přípravku je třeba pečlivě zvážit. V našem tématu vám poradíme, jak na to.

Atopický ekzém

Opalovací přípravky s minerálními (fyzikálními) filtry
Doporučeno pro: atopický ekzém, alergii na chemické filtry, kojence a malé děti

Minerální filtr působí jen na povrchu pokožky, kde odráží sluneční paprsky. Na rozdíl od přípravků s chemickými filtry, které působí po cca 30 minutách, účinkuje přípravek s minerálním filtrem okamžitě po aplikaci. Nejefektivnějšími a nejčastěji používanými fyzikálními filtry jsou oxid zinečnatý a oxid titaničitý. Tyto látky nealergizují, proto jsou doporučovány zejména pro pokožky velmi malých dětí a pokožku s atopickým ekzémem.

Obecně by opalovací přípravky měly být hypoalergenní – bez parfemace, barviv a konzervačních látek, aby atopickou pokožku nedráždily. Neměly by narušovat ochrannou kožní bariéru, tj. odmašťovat. Preferujeme kosmetiku s vysokým ochranným faktorem. Po slunění pokožku vždy promažeme buď přípravkem, na který jsme zvyklí, nebo vybereme některý z krémů či mlék po opalování.

 

Kvalitním přípravkem s minerálními filtry je např. Eucerin dětské opalovací mléko s ochrannými mikropigmenty SPF 30 vhodný již od 3 měsíců stáří dítěte
Kvalitním přípravkem s minerálními filtry je např. Eucerin dětské opalovací mléko s ochrannými mikropigmenty SPF 30 vhodný již od 3 měsíců stáří dítěte

 

Další rady pro atopickou pokožku v létě

I když přes léto se u většiny pacientů s atopickým ekzémem objevuje zlepšení stavu pokožky, i toto období má svá rizika.

 • Zabraňujeme vysoušení pokožky

  Vysoké teploty vzduchu a častější kontakt s chlorovanou vodou mohou vést k vysoušení pokožky. Pokožka by se měla udržovat vláčná a hydratovaná. Od přesušení pokožky může pomoci například sprchový filtr, který z vody účinně odstraňuje chlor a další škodlivé látky. Pokožku je třeba důsledně promazávat. Na léto volíme přípravek s lehčí strukturou, který pokožce dodává vlhkost.

 • Minimalizujeme pobyt na přímém slunci

  I když malé dávky slunečního záření působí na pokožku hojivě, přímému slunci by se pokožka neměla vystavovat. Některé léky a léčivé masti (např. dehtové) mohou zvyšovat citlivost vůči slunci a UV záření a urychlovat tak spálení. Čteme proto příbalové letáky.

 
 • Dovolenou u moře doporučujeme

  Vlhké přímořské klima, slaná voda a duševní pohoda na zdravotní stav ekzematika většinou působí pozitivně. Termín dovolené je vhodné načasovat na období mimo hlavní turistickou sezonu, abychom se vyhnuli největšímu náporu UV paprsků a ostatních turistů. Pobyt u moře by měl trvat minimálně 14 dnů, lépe tři týdny.

  V prvních dnech pobytu u moře může dojít ke zhoršení stavu pokožky, které obvykle po několika dnech ustoupí.

  Mořská sůl může působit na postiženou pokožku blahodárně. Pokud přesto pacienta štípe, měl by se po každém koupání v moři opláchnout sladkou vodou. Po uschnutí vždy pokožku promažeme osvědčeným neutrálním přípravkem (emolienciem) obnovujícím kožní bariéru, případně kvalitním přípravkem opalovacím, pokud bude následovat další pobyt venku.

  Postižená kůže by neměla přijít do kontaktu s jemným pískem, působí totiž často dráždivě, nehledě na jeho bakteriální znečištění. Dáváme tedy přednost čistým kamenitým nebo štěrkovým plážím.

Sluneční alergie

Opalovací přípravky pro sluneční alergii

Sluneční alergie, chcete-li sluneční či solární ekzém, je nejčastějším fotoalergickým projevem.
Objevit se může na začátku léta, kdy je pokožka poprvé vystavena slunci, nebo i uprostřed léta při prudkém slunění například po příjezdu na dovolenou k moři.

Projevy sluneční alergie vznikají za hodiny až dny po slunění. Mohou být velmi různorodé, od svědivého zarudnutí, přes „krupičku“ až po splývající mokvající puchýřky. Postihnout mohou jakoukoli část těla, velmi často se objevují v dekoltu, na krku, v ohybech rukou a pod koleny. U jednoho pacienta má onemocnění vždy stejný vzhled. Typický je pro sluneční alergii tzv. hardening fenomén – s postupujícím létem se kůže otužuje, projevy jsou mírnější. Stejně tak po návratu od moře se potíže v sezoně již většinou nevracejí.

Jak na sluneční alergii?
Pro osoby trpící sluneční alergií je doporučována extrémní sluneční ochrana, tzv. total sunblock přípravky s faktorem 50. Na trhu už dokonce existují i speciální přípravky sluneční ochrany určené speciálně na sluneční alergii. Jejich používání může alergii ovlivnit a zmírnit. Zároveň je vhodné nezapomínat na řádnou regeneraci pokožky po slunění.

Přípravky pro sluneční alergii:
najdete na našem e-shopu v sekci přípravků při sluneční alergii

Léčba sluneční alergie – co může pomoci

V léčbě se využívá celkových antihistaminik, které lze užívat i preventivně např. při odjezdu na dovolenou. Z volně prodejných jsou k dispozici např. Zyrtec, Xyzal, Claritine.

Na postiženou pokožku můžeme aplikovat protisvědivé zásypy či tekuté pudry. V těžších případech je nutno vyhledat lékaře, který dle potřeby nasadí léčbu kortikoidy, místní či celkovou.

Jako prevenci lze doporučit předsezónní světloléčbu – postupné otužování kůže malými a stoupajícími dávkami UVA a UVB záření. Pozitivní efekt v prevenci má i podávání beta-karotenu. Nejdůležitějším preventivním opatřením je používání kvalitního opalovacího přípravku.

Opalování dětí

 

Děti do jednoho roku by neměly být přímému slunci vystavovány vůbec. U větších dětí bychom měli počítat s dávkou slunečního záření, kterou získají během běžných her a koupání. Cílené „chytání bronzu“ pro malé děti opravdu není, raději je držíme ve stínu a dodáváme jim dostatek tekutin, aby se nepřehřívaly. Děti tráví venku větší část života než dospělí a o to víc jsou v kontaktu s UV paprsky. Každé spálení pokožky v tomto věku zvyšuje riziko rakoviny kůže v dospělosti.

Spálení pokožky bychom se měli za každou cenu vyhýbat, o to více u dětí. I u těch, které netrpí žádnou kožní nemocí. Pokožka malých dětí je ke spálení velice náchylná. Jednak má ještě tenkou rohovou vrstvu, jednak nemá plně funkční pigmentační systém. Proto ji obvykle řadíme do nejchoulostivějšího fototypu I.

Co se týká přípravků na ochranu před sluncem, pro děti do jednoho roku se doporučují ty, které obsahují pouze fyzikální (minerální) filtry. Pro děti nad jeden rok existuje velký výběr kvalitních přípravků s chemickými nebo kombinovanými filtry. Většina výrobců nabízí speciální dětskou řadu.

Opalovací přípravky určené dětem by neměly pokožku vysušovat, například svým obsahem alkoholu. Součástí protisluneční ochrany dětí je samozřejmě také vhodný oděv včetně pokrývky hlavy a kvalitních slunečních brýlí. Důležitá je také péče o pokožku po opalování.

Opalovací přípravky pro děti najdete na našem e-shopu zde.

Část 2: Jak používat opalovací přípravky a na co dbát při výběru

Pozor na kvalitu

Údaj o ochranném faktoru uvedený na výrobku se týká pouze UV záření typu B. Jenže pro člověka je škodlivý i typ A. Pouze UVB ochrana tedy nestačí (dokonce může být i kontraproduk­tivní). Moderní opalovací přípravky by měly odfiltrovat jak UVA, tak UVB záření, a to jejich co nejširší spektrum. Poznáme je podle různých označení, například „širokospektrální“ nebo značka UVA v kolečku.

Kvalitní přípravky sluneční ochrany pro citlivou pokožku by měly být pokud možno hypoalergenní. To znamená, že by měly obsahovat co nejméně známých alergizujících či jinak dráždících látek, jako jsou konzervanty, barviva, parfémy a bohužel také některé starší typy chemických filtrů. Tyto látky by mohly u citlivějších osob vyvolávat kopřivku nebo jiné nežádoucí reakce. Přípravky by také neměly způsobovat ucpávání pórů na pokožce.

Některé chemické UV filtry mohou u osob s velmi citlivou pokožkou vyvolávat kontaktní fotoalergickou reakci. Příčinou je kombinace nevhodně zvoleného opalovacího přípravku a slunečního záření. Mezi nejčastější alergizující UV filtry patří ty na bázi kyseliny paraaminobenzoové (PABA), cinamáty a benzofenony. Taková složka podráždí a zanítí mazové žlázy na pokožce. Zanícené pupínky, které při této reakci vznikají, se odborně nazývají letní akné (acne aestivalis) nebo také mallorkové akné (acne Mallorca), protože je typické po příjezdu na dovolenou k moři. Vyrážka také svědí. Příznaky jsou podobné jako u sluneční alergie. Snažíme se najít si jiný přípravek, který bude naší pokožce vyhovovat – buďto kvalitnější mazání s chemickým filtrem, nebo variantu využívající pouze fyzikální filtry, které nealergizují.

Alergická reakce na pokožce se může projevovat také kontaktním alergickým ekzémem, který však s UV zářením nesouvisí. Jedná se o alergickou reakci na různé přírodní i chemické látky obsažené například v kosmetických přípravcích. Projevuje se podobnou vyrážkou jako ekzém atopický.

Opalovacím přípravkem nešetříme

Významný vliv na stupeň ochrany pokožky má množství UV filtru, který se na pokožku dostane. Nebuďme lakomí na svou pokožku. Aby přípravek na kůži dosahoval ochranného faktoru uvedeného na obalu, musí být nanesen v patřičné vrstvě. Přípravek bychom měli nanášet v množství zhruba 100 miligramů (0,1 g) na plochu jedné dlaně. Dospělý člověk by měl na jedno namazání celého těla spotřebovat asi 35 ml přípravku, což je přibližně sedm lžiček. Nanesenou vrstvu přípravku necháme volně vpít do pokožky, není potřeba dlouze vtírat.

Zvláště přípravky s fyzikálními filtry (minerálními práškovými pigmenty) se občas hůře roztírají, což může vést k nanesení nedostatečného množství a tím k výraznému snížení OF. Dáváme si také pozor, abychom při mazání nevynechávali místa jako uši, nos a rty.

Voděodolné přípravky se navzdory svému označení časem smývají – zvlášť pokud trávíme opravdu hodně času ve vodě a do toho se ještě vydatně potíme. I ty nejodolnější se za 45 až 90 minut začnou smývat. „Nátěr“ je tedy potřeba opakovat.

Odborníky doporučený postup je tento:
první aplikaci přípravku je třeba provést 15 až 30 minut před zahájením opalování
druhou dávku je třeba nanést 15 až 30 minut po zahájení opalování
další opakování aplikace je nutné v případě, že dochází k intenzivnímu smývání a otírání přípravku (např. častým pobytem ve vodě nebo pocením při sportu), a to zhruba každé 2 hodiny po předchozí aplikaci

Dvě vrstvy krému s OF 15 nevytvářejí OF 30! Pokud se chceme slunit déle, než jsme původně plánovali, musíme použít přípravek s vyšším OF. Zdravého a trvalého zlatavého odstínu pokožky ale dosáhneme spíše po malých opalovacích dávkách.

TIP: Pokračovat na článek UV filtry a ochranné faktory

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle

Produkty, které pomáhají

Kompletní nabídka:
Antibakteriální povlečení Dámská hygiena Dětské pleny a hygiena Doplňky stravy Léčebná kosmetika Literatura Oblečení pro atopiky Opalovací přípravky Opalovací přípravky pro atopiky Polštáře a přikrývky pro atopiky Pračky vzduchu Protiroztočové povlaky Sluneční alergie Sprchové filtry Zvlhčovače vzduchu

Související články

Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Co je atopický ekzém, jak se projevuje, jak se diagnostikuje.
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 1. Příznaky a diagnóza atopického ekzému
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Ve věku 0–3 roky dítěte je atopický ekzém (AE) relativně často spojen s potravinovou alergií. Uvádí se, že celých 40...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 3. Spojitost atopického ekzému a potravinové alergie
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Prvními alergeny, s kterými se dítě setká, jsou alergeny potravinové – určité složky potravy mohou zhoršovat atopický...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 5. Hledejte alergeny v jídle
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Aby léčba předepsaná dermatologem správně fungovala a zanechávala co nejméně vedlejších účinků, je potřeba znát a...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 7. Léčba atopického ekzému kortikoidy a imunomodulancii
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
V předchozích dílech jsme si nastínili, jakým způsobem se lze pokusit dostat AE pod kontrolu a dosáhnout tak uspokojivé...
Atopický ekzém
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 8. Bojuje celá rodina
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Genově dané dispozice pro atopii změnit nelze. Alergie ale vzniká z atopie až tehdy, pokud se spojí dědičné dispozice...
Atopický ekzém Alergie na mléko Alergie na potraviny
Jak zbavit dítě atopického ekzému: Díl 4. Prevence
Sluneční alergie
Sluneční alergie. Co se pod tímto pojmem opravdu skrývá? Co ji způsobuje? Jaké jsou příznaky a způsoby léčby? Na tyto a...
Alergie na slunce
Sluneční alergie
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř
Produktová řada BLUE CAP® je určena pro každodenní hygienu pokožky se sklonem k různým druhům psoriázy, atopického ekzému...
Atopický ekzém
Pokožku s ekzémem nebo lupénkou můžete nyní zkvalitňovat zvenku i zevnitř

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
 • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 6 hodinami
 • skvělá cena
 • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 6 dny
 • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 14 dny