úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Atopický ekzém > Testováno spotřebiteli: Ecover Zero tekutý prostředek na praní a Ecover odstraňovač skvrn

Testováno spotřebiteli: Ecover Zero tekutý prostředek na praní a Ecover odstraňovač skvrn

Vložte svůj článek

25. 11. 2015

Atopický ekzém

Nejprodávanější z e-shopu:
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Na polštáře, matrace,
přikrývky ...

výhodná sada
5290 Kč
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hydrostat ...

4290 Kč
Čistička vzduchu Winix WAC U300

Čistička vzduchu Winix WAC U300

Odstraní alergeny, prach i ciga­retový kouř. Omyvatelné filtry ...

6490 Kč
Nejčtenější články:
  1. Vychytávky pro přežití pylové sezóny
  2. Co kdy kvete I: únor až duben
  3. Alergie na srst koček a psů: jak se zbavit zdravotních potíží

(foto: ProAlergiky.cz)

Jako účastníky spotřebitelského testování ekologických pracích prostředků značky Ecover, konkrétně tekutého prostředku na praní a odstraňovače skvrn, jsme tentokráte vybrali převážně rodiny s malými dětmi, neboť právě naši potomci jsou často „zdrojem“ nejsilnějšího znečištění oblečení. Zajímalo nás, jak si s takovýmito skvrnami poradí ekologické výrobky, v případě tekutého pracího prostředku bez přídavku fosfátů, enzymů a optických rozjasňovačů.

Dále jsme si chtěli v praxi ověřit, zda jsou tyto výrobky opravdu vhodné pro lidi s citlivou pokožkou, jak hlásá výrobce, tudíž podmínkou pro účast v testování byly i kožní problémy zúčastněných. A jak vše dopadlo?

Ecover – ekologické produkty citlivé k pokožce

Výrobky značky Ecover jsou určeny jak lidem s atopickým ekzémem, tak i ekologicky smýšlejícím jedincům, neboť neobsahují žádné „chemikálie“. Řada ZERO je navíc vhodná i pro zákazníky s kontaktní alergií na parfémové složky, protože je jako jedna z mála pracích prostředků na trhu neobsahuje.

Tato tvrzení potvrdilo i spotřebitelské testování, do kterého jsme z více jak dvojnásobného počtu zájemců vybrali respondenty s citlivou, suchou pokožkou a s atopickým ekzémem. Kromě zdravotních problémů se řada žadatelů zajímala o testování i z důvodů environmentálních, neboť si jsou vědomi, že použitím ekologicky rozložitelných produktů, mezi něž výrobky firmy Ecover patří, napomáhají ochraně životního prostředí.

Zastoupení respondentůZastoupení respondentů

Prací účinnost – vyšší teploty lepší, často nutný odstraňovač skvrn

Rifle od mrkvové šťávy před a po vyprání na 40 stupňů za použití odstraňovače skvrnRifle od mrkvové šťávy před a po vyprání na 40 stupňů za použití odstraňovače skvrn

Účelem testování bylo zjistit následující informace - prací schopnost tekutého prostředku Ecover Zero při samostatném použití, zda je prádlo opravdu dobře vyprané i při nízkých teplotách (30 – 40 °C), jak deklaruje výrobce, v jakých případech je třeba použít odstraňovač skvrn a zda si ten poradí se všemi běžnými skvrnami (jídlo, mastnota, tráva aj.).

Shrneme-li a zobecníme zkušenosti 15 testujících, jsou výsledky následující:

  • Na běžně znečištěné a propocené prádlo dospělých stačí použít pouze tekutý prací prostředek bez odstraňovače skvrn a prádlo je dobře vyprané již při 40 °C.
  • V případě oblečení potomků navrátivších se z pískoviště, hřiště či zahrádky (bláto, hlína, písek) je lepší použít vyšší teplotu praní. Osvědčilo se 60 °C. Ušetříme si tím opakované praní části věcí, které se na 40 °C nevyperou.
  • V případě silného znečištění od trávy, jídla (rajčata, mrkev, banán, čokoláda, mastné skvrny apod.) či exkrementů miminek je třeba kromě vyšší teploty použít i odstraňovač skvrn. Ideální je ho přímo vetřít na skvrny. Ve většině případů pak skvrny zcela zmizí či alespoň vyblednou, pouze minimum zůstane neměnné.
  • Kombinace nižší teploty a odstraňovače skvrn se moc neosvědčila.
  • Na extrémně odolné skvrny je možné použít kromě odstraňovače skvrn a vyšší teploty též prodloužený program praní, příp. předpírku.

Bryndák před a po vyprání na 60 stupňů bez použití odstraňovače skvrnBryndák před a po vyprání na 60 stupňů bez použití odstraňovače skvrn

V rámci objektivity je ale nutné napsat, že se 1/3 maminek shodla, že perou všechno prádlo pouze na 40 °C. Třem z nich přišla tato teplota dostačující i během testovaní Ecover výrobků a s výsledky praní byly spokojené, druhé dvě připustily, že skvrny na silně znečištěném prádle zůstaly i po použití odstraňovače a pravděpodobně by byla účinnost praní lepší za vyšší teploty, ale z obavy o zachování kvality prádla vyšší teplotu nepoužily.

Tepláky od krve před a po vyprání na 40 stupňů za použití odstraňovače skvrnTepláky od krve před a po vyprání na 40 stupňů za použití odstraňovače skvrn

Spokojenost s výrobky převažovala…

Testující měli dostatek času a pracích prostředků na to, aby výrobky opakovaně vyzkoušeli a mohli svědomitě zodpovědět otázku, zda byli s pracím prostředkem Ecover Zero a odstraňovačem skvrn spokojeni, co přesně na výrobcích ocenili, příp. jestli se setkali během testování i s nějakými negativy.

Za hlavní pozitivum považují skoro všichni testující fakt, že dané produkty (až na jeden případ) nevyvolaly žádnou negativní alergickou reakci, ani nezhoršily stávající stav atopické pokožky testujících. V dotaznících zazněla i spokojenost s měkkostí a jemností vypraného prádla či s praktickým aplikátorem odstraňovače skvrn se štětinkami. Za co získaly výrobky další kladné body, se dozvíte z následujícího grafu či názoru paní Věry S.: „Líbí se mi, že ačkoliv je prací prostředek ekologický, je zároveň i účinný. Vyhovuje mi i tekuté skupenství, které eliminuje bílé skvrny od špatně rozpuštěného pracího prášku“.

Klady testovaných výrobkůKlady testovaných výrobků

…ale i výtky se objevily

To, co jeden považuje za výhodu, může naopak jinému vadit. A přesně tento fakt se projevil i v hodnocení produktů značky Ecover. Ač řada respondentů ocenila absenci parfémové složky u tekutého pracího prostředku, zazněly i názory opačné, které byly ovšem v menšině. Nevtíravá, přirozená vůně „po čistotě“ byla s ohledem na cílovou skupinu (kontaktní alergici, atopici) výrazně preferována, viz názor paní Ivany R.: „Vonná složka mi nechyběla, protože jsem u atopické dcery zvyklá na absenci vůní u kosmetiky i pracích prostředků“. Na celkové absenci vůně nic dle testujících nezměnilo ani použití odstraňovače skvrn.

Právě odstraňovač skvrn však pravděpodobně způsobil u (extrémně citlivého) syna jedné z testujících alergické projevy (svědění, suché, červené skvrny na kůži), a to i opakovaně. Chlapci pravděpodobně vadila látka „linalool“, byť přírodní povahy, která dodává výrobku lehce květinovou, levandulovou vůni. Paní Marie A. po zjištění problémů vyzkoušela prádlo po použití odstraňovače skvrn ještě jednou přeprat na krátký program pouze v čisté vodě a po tomto několikanásobném vymáchání se již alergická reakce nedostavila.  

Opakovaně zmiňovaným negativem byla ve třetině případů vyšší cena, než na kterou jsou testující zvyklí, ale s ohledem na šetrnost těchto výrobků k pokožce alergiků a atopiků ji většina testujících je ochotna akceptovat a výrobky používat. Příp. je kombinovat s cenově dostupnějšími.

Čtyřicet procent testujících poukázalo na nižší prací účinnost tekutého pracího prostředku, obzvláště při použití nižších teplot, a to i v případě aplikace odstraňovače skvrn.

Negativa testovaných výrobkůNegativa testovaných výrobků

Oba prací prostředky Ecover by respondenti doporučili

O kvalitě testovaných výrobků mluví za vše následující fakta – oba dva produkty by určitě, příp. spíše ano, i přes vyšší cenu, doporučilo po zkušenosti s proběhlým spotřebitelským testováním skoro 90 % respondentů. A to nejen ti, kteří vyzkoušeli ekologické produkty poprvé, ale i ti, kteří mají srovnání s jinými, k pokožce a životnímu prostředí šetrnými, pracími prostředky.

Máte též zkušenosti s pracími prostředky značky Ecover? Podělte se s námi o ně!

 


 

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Eucerin AtopiControl - zklidňující tělové mléko s 12% Omega

Tělové mléko bez urey pro každodenní péči o suchou, zarudlou a svědící pokožku. Vhodné i pro kojence

Body s přetahovacím rukávem

Doporučujeme. Ideální na jízdu autem, sledování televize a další činnosti, kdy nejsou ručky zaměstnané a dítě má tendenci se škrábat.

Epaderm mast

Epaderm mast 3v1 promašťující přípravek pro kompletní péči o suchou a atopickou pokožku. Použití: promazávání pokožky, mytí pokožky, přísada do koupele.

Punčocháče s kšandami, 100% bavlna

Ve velikostech 60, 70 a 80, v různých barvách. Kvalitní bavlněné punčocháče pro nejmenší, kšandy skvěle drží.

Související články
Recenze: šampon na vlasy Eucerin DermoCapillaire 5% UREA a tonikum Eucerin DermoCapillaire pro suchou pokožku hlavy
Recenze: šampon na vlasy Eucerin DermoCapillaire 5% UREA a tonikum Eucerin DermoCapillaire pro suchou pokožku hlavy

Dostaly se nám tentokrát k recenzi dva přípravky na vlasy a vlasovou pokožku Eucerin...

Testování oblečků DermaProtec pro děti s atopickým ekzémem
Testování oblečků DermaProtec pro děti s atopickým ekzémem

Není nad osobní zkušenost. Proto jsme několik oblečků DermaProtec poskytli Jance -...

Co pomáhá na atopický ekzém
Co pomáhá na atopický ekzém

Atopický ekzém je komplikované a obvykle dlouhodobé onemocnění, které dokáže...

Trápení se suchou kůží
Trápení se suchou kůží

Zdá se vám, že se natíráte krémem téměř 24 hodin denně a přesto se to na vaší...

Recenze: Krém na ruce Eucerin AtopiControl
Recenze: Krém na ruce Eucerin AtopiControl

Začala topná sezona a spousta z nás teď má neustále suché ruce. A zvláště atopici....