úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na plísně > Vysoká vlhkost vzduchu v bytě podporuje množení plísní a roztočů

Vysoká vlhkost vzduchu v bytě podporuje množení plísní a roztočů

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 24. 8. 2021

Alergie na plísně, Alergie na roztoče

Nejprodávanější z e-shopu:
Čistička vzduchu Winix ZERO

Čistička vzduchu Winix ZERO

Skvělá při alergii na pyl nebo zvířata. Plazmová neutralizace...

5990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1590 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
579 Kč
Nejčtenější články:

Srážení vody na oknech je jedním z varovných signálů nadměrné vlhkosti

Vzduch v budovách může mít vysokou vlhkost jak v létě, tak v zimě. Za rizikovou se považuje vlhkost vzduchu v bytě dlouhodobě přesahující 60 procent. Její příčiny jsou sice různé, ale důsledky podobné. Vlhké prostředí svědčí plísním a roztočům. Na co si dát pozor v různých obdobích roku a jak přílišnou vlhkost snižovat?

Plísně škodí nejen alergikům

I když samotný vlhký vzduch je pro člověka neškodný, následky jeho působení na byt a jeho vybavení jsou docela nepříjemné. Plísně, které se v interiérech objevují, jsou nebezpečné hlavně pro lidi s plísňovou alergií. Musejí se proto vyhýbat vdechování jejich spor – drobných rozmnožovacích částeček, které se šíří vzduchem.

Sledujte vlhkost vzduchu v bytě pomocí vlhkoměru nebo meteostaniceSledujte vlhkost vzduchu v bytě pomocí vlhkoměru nebo meteostanice

Jenže některé druhy bohužel vytvářejí jedy, takzvané mykotoxiny, které se vám mohou při přímém kontaktu s napadenými předměty dostat do těla.

Navíc rostoucí plísně do vzduchu vylučují směs těkavých výparů, která je odpovědná za typický zápach. Některé z těchto výparů mohou být rovněž jedovaté. Dlouhodobý pobyt v zaplísněných místnostech se tedy nedoporučuje nikomu.

Zvýšená vlhkost také prospívá roztočům domácího prachu. Ti naštěstí žádné jedy nešíří, ale přecitlivělost na jejich alergeny je velmi častá.

V zimě se rosí okna a plesnivějí stěny

V zimním období se vysoká vlhkost nejčastěji objevuje v nových nebo opravených bytových domech. Kvůli zateplení a novým plastovým oknům bývají příliš utěsněné. Nadbytečná vlhkost, která se tvoří hlavně v koupelně a kuchyni, nemá kudy unikat.

Vlhkost se pak sráží na chladných plochách v bytě, nejčastěji oknech a obvodových stěnách. A právě na těchto místech rády rostou plísně.

Elektrické odvlhčovače vzduchu jsou na likvidaci vlhkosti nejúčinnější (foto: Meaco)Elektrické odvlhčovače vzduchu jsou na likvidaci vlhkosti nejúčinnější (foto: Meaco)

Jak s takovým vlhkem bojovat?

  • Páru z koupelny a kuchyně je velmi vhodné okamžitě odvádět mimo budovu, například ventilátorem či digestoří.
  • Doporučuje se také každodenní několikaminutové prudké vyvětrání celého bytu.
  • Pokud ventilaci dobudovat nelze a větrání nepomáhá, může vás zachránit pořízení domácího odvlhčovače vzduchu.

Takzvaná mikroventilace, kterou umožňují některá okna, je během zimy spíše na škodu. Zeď je kvůli ní ještě studenější, a tak se na ní sráží více vlhkosti. Tabletové pohlcovače vlhkosti zase trpí nízkou účinností, protože odstraní doslova pár kapek vody za den, zatímco elektrický odvlhčovač i několik litrů.

Vlhké léto a příval venkovních plísní

Období zhruba od půlky prázdnin do začátku podzimu bývá na našem území často provázeno vysokou vlhkostí vzduchu. Překvapivě to platí i tehdy, když je množství srážek podprůměrné. Vlhkost totiž může pocházet z velkých dálek, třeba od moře.

Vlhký vzduch se do bytu dostává otevřenými okny a přináší s sebou nevítané hosty v podobě spor plísní. Jde především o černé plísně z rodů Alternaria a Cladosporium, o kterých jste možná četli v pylovém zpravodajství.

Právě v uvedeném období bývá venkovní vzduch jejich sporami doslova nasycen. Spory se doma usazují na hůře přístupných vlhkých místech, jako jsou různé spáry v koupelně nebo kuchyni, kde z nich vyraší černá plísňová ložiska.

Stejná černá plíseň, která napadá rostliny, může zaútočit i na vaši koupelnuStejná černá plíseň, která napadá rostliny, může zaútočit i na vaši koupelnu

V tomto případě je účinné pouze umělé snižování vlhkosti pomocí odvlhčovače. Množství plísňových spor lze snížit používáním čističky vzduchu nebo vzduchotechniky s HEPA filtrem.

Nepříjemné vzlínání

Vlhkost může obtěžovat i celoročně. Známým problémem zejména u starších domů je vzlínání půdní vody do zdí. Ty jsou pak často napadány plísněmi.

V takových domech je pak dlouhodobě vlhký a zatuchlý vzduch. Pokud nemůžete provést stavební úpravy, které stoupání vlhkosti do zdí zamezí, v obytných místnostech domu můžete alespoň snižovat vlhkost vzduchu na rozumnou úroveň pomocí odvlhčovače.

Ložiska plísní je potřeba ve všech případech průběžně likvidovat, aby se z nich nešířily další spory.

Komentáře ke článku
Megan

10. 6. 2021
11:03

na to je dobré se naučit dobře větrat, nám to s vlhkostí docela pomohlo a taky věšení prádla a vaření dělat nejlépe za otevřeného okna, pokud venku není -10.

Reagovat

Nahlásit nevhodný příspěvek

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
SkinPro Silver povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek. Atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

SkinPro Silver dětské povlečení s antibakteriální úpravou

Trvalý antibakteriální účinek. Odvádí vlhkost od pokožky. Materiál rychle schne. Vhodné pro atopiky, osoby s přecitlivělou nebo poraněnou pokožkou.

Související články
Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce...

Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu
Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu

Plísně v domě či přímo v bytě jsou nevítaným a zákeřným návštěvníkem, a to nejen u...

Co dokáže neléčená alergie?
Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se...

Pylová alergie v ordinaci alergologa
Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat?...

Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly
Kašel, vyrážky, teplota a velká únava – i to jsou příznaky alergie na pyly

Pylovou alergii má většina z nás spojenou se sennou rýmou. Tento nejčastější projev...

Pylové zpravodajství

Opět na jaře 2022

Dominantní alergeny:

Celé zpravodajství