úvod Proalergiky.cz > Magazín > Redakční články > Alergie na plísně > Vysoká vlhkost vzduchu podporuje množení plísní a roztočů

Vysoká vlhkost vzduchu podporuje množení plísní a roztočů

Vložte svůj článek

Michal Závacký, 9. 8. 2019

Alergie na plísně, Alergie na roztoče

Nejprodávanější z e-shopu:
Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Zvlhčovač vzduchu Stylies HERA, ultrazvuk

Největší nádrž 8 l, antibakteriální ochrana, hygrostat...

3990 Kč
Inhalátor<br/>Laica MD6026

Inhalátor
Laica MD6026

Ideální pro inhalaci Vincentky i léčiv. Nejlepší poměr cena/výkon.

1589 Kč
Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Pyžamová sada pro ekzematiky Dermaprotec

Zabraňuje škrábání. 100% bavlna. Speciální střih...

výhodná sada
519 Kč
Nejčtenější články:

Srážení vody na oknech je jedním z varovných signálů nadměrné vlhkosti

Vzduch v budovách může mít vysokou vlhkost jak v létě, tak v zimě. Za rizikovou se považuje vlhkost vzduchu dlouhodobě přesahující 60 procent. Její příčiny jsou sice různé, ale důsledky podobné. Vlhké prostředí svědčí plísním a roztočům. Na co si dát pozor v různých obdobích roku a jak přílišnou vlhkost snižovat?

Plísně škodí nejen alergikům

I když samotný vlhký vzduch je pro člověka neškodný, následky jeho působení na byt a jeho vybavení jsou docela nepříjemné. Plísně, které se v interiérech objevují, jsou nebezpečné hlavně pro lidi s plísňovou alergií. Musejí se proto vyhýbat vdechování jejich spor – drobných rozmnožovacích částeček, které se šíří vzduchem.

Sledujte vlhkost vzduchu v bytě pomocí vlhkoměru nebo meteostaniceSledujte vlhkost vzduchu v bytě pomocí vlhkoměru nebo meteostanice

Jenže některé druhy bohužel vytvářejí jedy, takzvané mykotoxiny, které se vám mohou při přímém kontaktu s napadenými předměty dostat do těla.

Navíc rostoucí plísně do vzduchu vylučují směs těkavých výparů, která je odpovědná za typický zápach. Některé z těchto výparů mohou být rovněž jedovaté. Dlouhodobý pobyt v zaplísněných místnostech se tedy nedoporučuje nikomu.

Zvýšená vlhkost také prospívá roztočům domácího prachu. Ti naštěstí žádné jedy nešíří, ale přecitlivělost na jejich alergeny je velmi častá.

V zimě se rosí okna a plesnivějí stěny

V zimním období se vysoká vlhkost nejčastěji objevuje v nových nebo opravených bytových domech. Kvůli zateplení a novým plastovým oknům bývají příliš utěsněné. Nadbytečná vlhkost, která se tvoří hlavně v koupelně a kuchyni, nemá kudy unikat.

Vlhkost se pak sráží na chladných plochách v bytě, nejčastěji oknech a obvodových stěnách. A právě na těchto místech rády rostou plísně.

Elektrické odvlhčovače vzduchu jsou na likvidaci vlhkosti nejúčinnějšíElektrické odvlhčovače vzduchu jsou na likvidaci vlhkosti nejúčinnější

Jak s takovým vlhkem bojovat?

  • Páru z koupelny a kuchyně je velmi vhodné okamžitě odvádět mimo budovu, například ventilátorem či digestoří.
  • Doporučuje se také každodenní několikaminutové prudké vyvětrání celého bytu.
  • Pokud ventilaci dobudovat nelze a větrání nepomáhá, může vás zachránit pořízení domácího odvlhčovače vzduchu.

Takzvaná mikroventilace, kterou umožňují některá okna, je během zimy spíše na škodu. Zeď je kvůli ní ještě studenější, a tak se na ní sráží více vlhkosti. Tabletové pohlcovače vlhkosti zase trpí nízkou účinností, protože odstraní doslova pár kapek vody za den, zatímco elektrický odvlhčovač i několik litrů.

Vlhké léto a příval venkovních plísní

Období zhruba od půlky prázdnin do začátku podzimu bývá na našem území často provázeno vysokou vlhkostí vzduchu. Překvapivě to platí i tehdy, když je množství srážek podprůměrné. Vlhkost totiž může pocházet z velkých dálek, třeba od moře.

Vlhký vzduch se do bytu dostává otevřenými okny a přináší s sebou nevítané hosty v podobě spor plísní. Jde především o černé plísně z rodů Alternaria a Cladosporium, o kterých jste možná četli v pylovém zpravodajství.

Právě v uvedeném období bývá venkovní vzduch jejich sporami doslova nasycen. Spory se doma usazují na hůře přístupných vlhkých místech, jako jsou různé spáry v koupelně nebo kuchyni, kde z nich vyraší černá plísňová ložiska.

Stejná černá plíseň, která napadá rostliny, může zaútočit i na vaši koupelnuStejná černá plíseň, která napadá rostliny, může zaútočit i na vaši koupelnu

V tomto případě je účinné pouze umělé snižování vlhkosti pomocí odvlhčovače. Množství plísňových spor lze snížit používáním čističky vzduchu nebo vzduchotechniky s HEPA filtrem.

Nepříjemné vzlínání

Vlhkost může obtěžovat i celoročně. Známým problémem zejména u starších domů je vzlínání půdní vody do zdí. Ty jsou pak často napadány plísněmi.

V takových domech je pak dlouhodobě vlhký a zatuchlý vzduch. Pokud nemůžete provést stavební úpravy, které stoupání vlhkosti do zdí zamezí, v obytných místnostech domu můžete alespoň snižovat vlhkost vzduchu na rozumnou úroveň pomocí odvlhčovače.

Ložiska plísní je potřeba ve všech případech průběžně likvidovat, aby se z nich nešířily další spory.

Komentáře ke článku

Napište nám svůj názor

Přihlásit se. Proč?
*Jméno:
*Obsah:
Toto pole prosím nevyplňujte
 
Související produkty z e-shopu
Protiroztočové povlaky ProtecSom 100% bavlna

Top produkt. Maximální ochrana před roztoči. Prokazatelný účinek. Atestováno jako zdravotnický prostředek. Dlouhá životnost. Komfort 100% bavlny.

Sada polštář + přikrývka StopMite

Cenově zvýhodněná sada polštáře a přikrývky StopMite.

Povlečení Sanitized Stripes - starorůžová

Antibakteriální úprava Sanitized – aktivně snižuje množství plísní, bakterií a roztočů v posteli. 100% bavlna. Certifikát Öko-Tex.

Povlečení Sanitized - Safari pruhy

Antibakteriální úprava Sanitized – aktivně snižuje množství plísní, bakterií a roztočů v posteli. 100% bavlna. Certifikát Öko-Tex.

Související články
Vychytávky pro přežití pylové sezóny
Vychytávky pro přežití pylové sezóny

Regenerace dýchacích cest je pro alergika důležitá. Venku jsme vystaveni velké dávce...

Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu
Plíseň v bytě v zimním období: Jak zabránit jejímu výskytu

Plísně v domě či přímo v bytě jsou nevítaným a zákeřným návštěvníkem, a to nejen u...

Co dokáže neléčená alergie?
Co dokáže neléčená alergie?

Alergie není tak banální onemocnění, jak si mnozí myslí. Co se stane, když se...

Pylová alergie v ordinaci alergologa
Pylová alergie v ordinaci alergologa

Jak se u lékaře diagnostikuje pylová alergie? Jaké léky nám může lékař předepsat?...

Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit
Vakcíny vás mohou pylové alergie zcela zbavit

Dá se proti pylové alergii očkovat? Jak taková léčba probíhá a kolik stojí?

Pylové zpravodajství

31. 3. až 6. 4. 2020

Dominantní alergeny:

bříza, jasan, habr, topol, vrba, jilm

Celé zpravodajství