Infolinka 541 212 450


Oční alergie trápí každého druhého alergika

Alergický zánět spojivek mohou vyvolávat různé alergeny

Alergický zánět spojivek mohou vyvolávat různé alergeny


Máte zarudlé a napuchlé oči? Slzí vám nebo svědí, aniž byste věděli proč? Příčinou je zřejmě oční alergie. Alergie jsou v dnešní době velmi rozšířené. Jak nedávno uvedla londýnská pobočka UCB institutu, jedná se o celosvětový problém, kterým trpí přibližně každý třetí člověk. Už jen v České republice je přes dva miliony lidí, které alergií trpí. Alespoň podle statistik Státního zdravotního ústavu. Alergie se v populaci vyskytují stále častěji a jejich projev má i přímý dopad na naše oči.

Oční alergie, kterou známe pod pojmem alergická konjuktivitida, je důsledkem poruchy imunitního systému. Naše oči při ní reagují na alergeny jako je např. pyl, plíseň, srst zvířat nebo roztoči. V momentě, kdy se alergeny dostanou do očí, způsobí podráždění oční spojivky, která se zanítí. A protože spojivka pokrývá vnitřní stranu očních víček a částečně také povrch bílé části oka, pociťujeme nepříjemné příznaky. Jednou z funkcí spojivky je také udržovat oči přirozeně zvlhčené, a pokud tato funkce není zaručena, začnou nás oči svědět, pálit nebo opuchat.

Oční alergie patří mezi nejčastější formu alergií. Můžeme říci, že každá druhá alergie má oční příznaky. Řada lidí se domnívá, že sezónní oční alergie se projevují pouze na jaře a v létě. Ale opak je pravdou, protože alergie se projevují po většinu roku, tzn. 8 až 10 měsíců v roce.

Trpíte také oční alergií?

Příznaky oční alergie jsou různé, např. začervenalé oči, svědění očí, pocit pálení a slzení. Proto je důležité se o svoje oči dobře starat. Chodíte na pravidelné oční prohlídky ke svému očnímu odborníkovi minimálně jedenkrát ročně? Oční odborník vám může nejenom pomoci s příznaky oční alergie, ale vyšetření může odhalit i případná jiná závažná onemocnění, jako je například cukrovka, vysoký cholesterol nebo vysoký krevní tlak, již v jejich počátečním stádiu. A navíc si ověříte, jestli nepotřebujete korekci zraku.

I pokud již korekci zraku potřebujete a nosíte brýle, víte, že vaše oční vada se i během jediného roku může zhoršit? Proto je důležité chodit na prohlídky každý rok. Jednou z možností korekce jsou vedle dioptrických brýlí např. kontaktní čočky. A pokud trpíte oční alergií, neznamená to, že nemůžete kontaktní čočky nosit! Stačí zvolit ten správný režim nošení.

Kontaktní čočky může nosit i mnoho alergikůVyzkoušejte jednodenní kontaktní čočky, které jsou pro vás tou nejzdravější variantou. Na kontakních čočkách s plánovanou výměnou se mohou v průběhu nošení usazovat alergeny z okolního prostředí, jako jsou pyly nebo spory plísní, které pak vyvolávají u alergika podráždění očí.

Zato jednodenní kontaktní čočky jsou správnou volbou pro vás! Každé ráno nandáte nový, svěží pár a večer ho jednoduše vyhodíte, takže alergeny „nemají šanci“. 

(PR)


Články na podobné téma