Infolinka 541 212 450Alergie na barvy na vlasy u kadeřnice

Otázka:

Dobrý den, jsem kadeřnice a asi jsem alergická na barvy. Když si nabarvím vlasy nic se neděje a pak 2h. po umytí a už dávno uschlí mě začne svědět hlava a mám ji zarudlou a po chvíli cítím nateklou hlavu. A vždy když v práci mám na ruce trochu barvy a umyji to tak to později strašně svědí minimálně týden. Hrozně mě to povolání baví a nechci ho měnit.Tak se chci zeptat dá se udělat nějaké vyšetření které by řeklo na co přesně jsem alergická a dali by mi doživotní prášky a já bych v tom mohla pokračovat? A ještě bych se chtěla zeptat jde barvu nějak vdechnout? Protože vždy když barvím v práci barvou na vlasy tak druhý den nebo ještě ten den večer mě svědí pusa zevnitř a já to necítím a zubama si to rozdrbu do krve. Někdy mi i oteče. Muže to být tou barvou? Děkuji za odpověď

Tazatel:

Kristýna

Odpověd:

Dobrý den, Kristýno,

alergii na vlasové barvy si můžete nechat potvrdit nebo vyvrátit u kožního lékaře, ke kterému Vás odešle Váš praktický lékař. Nejčastějším alergenem v barvách na vlasy je parafenylendiamin (PPD).

Jestli se alergie potvrdí, nejlepším řešením pro Vaše zdraví by samozřejmě byla změna povolání. Přece nechcete být po zbytek života závislá na nějakém protialergickém léku. Ale nepředbíhejme, dokud v ruce nemáte jasnou diagnózu.

Alergen PPD je agresivní během oxidace, po zaschnutí už ne. Do těla se může dostávat nejen přes pokožku, ale také vdechováním, případně nechtěným požitím (třeba když si někdo v zubech přidržuje znečištěný hřeben). Gumové rukavice Vás tak ochrání jen částečně.

Asi jste už slyšela, že existují barvy na vlasy bez PPD. Ty byste, minimálně pro vlastní potřebu, mohla používat.

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz