Infolinka 541 212 450Častá nemocnost kvůli alergii na psa?

Otázka:

Dobrý den, dcera měla za poslední roky hodně nemocí. Jsou jí 3 roky. Bohužel prodělala i infekční mononukleozu, takže měla narušenou imunitu a chytla kde co. Asi 3-4x v průběhu roku měla bronchitidu, kdy si musela dýchat Berodual. Letos v lednu jí byla odstraněna nosní mandle, která nebyla moc velká, ale spíš jako prevence kvůli nemocem. Cca půl roku užívala Ribomunil (rozpustný). Užívala Aerius, dle rozpisu lékaře. Nyní jsme byli poprvé na alergologii. MUDr. jí nechala denně dávku Aeriusu a 1xvycucat Singular. Dělali jí testy z krve na alergie. Velice vysoké vyšly hodnoty na psa č.6 (tak mi to paní doktorka říkala), kočka 3-4, pak trochu roztoči a jitrocel. Paní doktorka chce provést ještě krevní obraz měsíc po odběrech, zda nemá nějakého parazita, který by hodnoty alergie zvyšoval. Roupy jsou negativní. Máme psa již od dceřina narození. Pes je maximálně čistý, často uklízím. Dcera nemá nějaké projevy alergie na pejska. Zajímalo by mě, zda je možné, aby se psem dál žila? Má ho velice ráda, stejně jako my. V rodině máme případ, kdy sestřenice žila celý život se psem a po tom, co si založila rodinu a psa nemají, tak není schopna být někde, kde je pes. TAk silná alergie se jí objevila. Mně, co by dítěti, také vyšly pozitivní testy na psa, ale neprojevuje se. Proto mám obavu, aby se stav po odstarnění psa nezhoršil. Nechci, aby to vyznělo, že mi víc záleží na psovi. Dcera je pro mě na prvním místě, ale pejsek je rodinný mazel a je ještě mladý. Paní doktorka nám také nedoporučila, aby dcera chodila do školky, což je další problém. Je tam maximálně spokojená. Dětský kolektiv vyhledává. Možná je to i tím, že byla před nástupem do školky často nemocná a nemohla do žádného kolektivu. Také máme obavu, aby nebyla potom často nemocná při nástupu do školy, když ji budeme teď izolovat. Ještě mi někdo radil, že se máme s lékařkou domluvit a nechat udělat test na tkáňovou transglutaminázu (snad to píšu dobře). Z krve se alergie na lepek neprojevila a v rodině není. Předem děkuji za odpovědi.

Tazatel:

Šmigurová Jana

Odpověd:

Dobrý den,

výsledek zřejmě specifického IgE na psa (6) je u vaší dcery opravdu vysoký. Je pravděpodobné, že se alergie na psa u vaší dcery projevuje vysokou nemocností - častými "průduškovými" - astmatickými potížemi. Nemusí být přítomna alergická reakce ve formě svědění, pálení očí, vodnaté rýmy a kýchání, vzhledem k tomu, že užívate Aerius, můžou vypadat příznaky alergie jinak, být modifikovány. Kvůli častým bronchitidám a vysoké nemocnosti bych opravdu doporučovala pejska přemístit jinam.

Stran docházky do MŠ - pokud se nemocnost Vaší dcery na léčbě Aerius a Singulair stabilizuje, pak nevidím důvod, proč by do školky nemohla nastoupit. Dětský kolektiv je přínosný a to včetně nemocnosti  - bez ní se imunitní systém dítěte nemůže řádně vyvinout. Pokud se alergie na lepek v krvi neprojevila, pak paní doktorka zřejmě dělala  testy z krve na tkáňovou transglutaminasu - tímto testem z krve se totiž celiakie zjišťuje. Jen si u paní doktorky ověřte, zda opravdu tento typ testu dělala.

S pozdravem MUDr. Lenka Mišunová, PhD.