Infolinka 541 212 450Potvrzení alergie na mléko

Otázka:

Před dvěma lety se u mě projevila silná alergická reakce (generalizovaná kopřivka s angioedém trvající pět dnů), pravděpodobně na mléčnou bílkovinu (poslední jídlo 3 hod předtím byl bílý jogurt). Dodnes však nemám tuto diagnozu potvrzenu - a to proto, že ať přijdu na jakékoliv alergologické pracoviště, všude na mě vyrukují s těmi bodly, tedy s testy, jak člověku do paže nabodají všelijaké divné látky, až jste samý puchýř a stejně se nakonec nic jistého nedoví. Očekávala jsem, že když téměř na 1000 % vím, na co jsem alergická, že se vyšetření vydá tímto směrem a nebudou na mě aplikovány všelijaké "kočičí chlupy", ale to jsem se mýlila. Začíná se mi zdát, že každý chce spíše získat dlouhodobého pacienta "na body" , než aby mi chtěl někdo skutečně rychle pomoci. Proto se ptám: Neexistuje nějaký lidový "babský" způsob, jak si tuto alergii bez nebezpečí otestovat ? Žádné testovací proužky zatím na to nejsou k mání..., ale ty "kočičí chlupy" opravdu nechci podstoupit, četla jsem, že při tom častém "bodání" všelijakých nesmyslů do paže se naopak může ještě nějaká nová alergie vytvořit. Předem díky za odpověď.

Tazatel:

Olina Hájková

Odpověd:

Dobrý den, paní Hájková,

věřím, že snahou většiny alergologů je snížit počet testovaných alergenů na nutné minimum. Jednoduše proto, že to stojí nemalé peníze, i když tyto peníze jdou ze zdravotního pojištění. Ale třeba měl Váš alergolog nějaký oprávněný důvod, proč takto postupoval. ;-)

Pokud Vás alergolog odmítnul (?) na kůži otestovat na alergii na mléčné bílkoviny, další možností je nechat se otestovat z krve, a to buď opět u alergologa, nebo pomocí domácího testu (např. Imutest).

Pokud máte přetrvávající problémy, lze provést i eliminační testovací dietu s vyloučením veškerých mléčných produktů včetně tzv. skrytých alergenů. Více v sekci Alergie na mléko.

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz