Infolinka 541 212 450Alergie na plevele

Otázka:

Dobrý den, byla mi diagnostikovaná alergie na Plevele(ambrosie,černobýl,jitrocel,merlík,slanobýl). Tak zní diagnóza nicméně mám k tomu několik dotazů 1) dle zprávy se jedná o plevely, nicméně často alergie na pyl plevelů nemohu nikde najít. Jedná se opravdu o plevel? 2) lze dalším vyšetřením určit na kterou konkrétní bylinu/plevel jsem alergický? Výčet dle zprávy předpokládám není kompletní. Trpím bolestmi bricha a tusim krizenou alergii, ktera se casto udává právě na konkrétní plevel/bylinu 3) co se tyce zkrizene alergie tak co letak/brozura/internetova stranka tak to jina infromace..existuje nejaky zaruceny kompletni zdroj infromaci? děkuji

Tazatel:

Jiri

Odpověd:

Dobrý den, Jiří,

tady jsou odpovědi na Vaše dotazy:

1. Pojem "plevel" je potřeba brát trochu s rezervou, protože plevelem může být i travina nebo strom. V našem případě se však jedná o plevelné byliny. Nevím, jaké informace k těmto plevelům sháníne. Pokud máte na mysli dobu kvetení, ta je součástí pylového kalendáře i pravidelného pylového zpravodajství.

2. Ano, alergii je možné dalším alergologickým vyšetřením upřesnit, a to jak pomocí testů na kůži, tak z krve. Testovací látky existují na většinu běžně alergizujících plevelů.

3. Kompletní zdroj informací o zkřížené alergii zatím neexistuje, protože možných kombinací je velké množství. Zkřížená alergie je nejčastěji potravinová alergie způsobená alergií pylovou. Nicméně nějaké přehledy existují, takže jakmile si budete jist tím, které konkrétní plevely vám vadí, dají se potřebné informace dohledat. Začněte například v našem článku Zkřížené alergie. :-)

Ať se Vám daří,

Michal, ProAlergiky.cz