Převažující alergeny
trávy, obiloviny, jitrocel, merlíkovité, kopřiva, lípa, plísně
Aktuální stav
Uplynulý týden nepřinesl žádné podstatné změny ve složení vzdušných alergenů. Celkové množství pylu v ovzduší se drželo na střední úrovni, opět s kolísáním v závislosti na místním počasí. Stále dominoval pyl trav a obilovin. Hojný byl také pyl minimálně alergizující kopřivy a lípy. Přibývá pylu merlíkovitých (byliny merlík a lebeda). Vedle těchto alergenů byla v menším množství registrována také pylová zrna jitrocele a šťovíku. Dlouhodobě přibývá spor plísní.
Předpověď
Pro příští období opět nepředpokládáme žádné významnější změny v druhovém zastoupení vzdušných alergenů. Dominantním alergenem bude stále pyl trav, jeho koncentrace v ovzduší začne už ale pozvolna klesat. Naopak se zvýší množství pylu merlíkovitých. Vedle těchto alergenů se na alergických potížích může podílet také pyl jitrocele, lípy malolisté a vzdušných plísní.
Koncentrace spor vzdušných plísní se bude dlouhodobě držet na vysoké úrovni. Hojný bude stále také málo alergizující pyl kopřivy. Začátek hlavní sezony květu pelyňku očekáváme na přelomu července a srpna.
Zdroj: Pylová informační služba, doc. MUDr. Ondřej Rybníček, Brno
Naše tipy
-
Praktické informace pro boj s pylem najdete v článku Jak se vyhnout pylům doma i venku.
-
Jaké rostliny kvetou v tomto období a jak vypadají? Co kdy kvete a uvolňuje pyly: únor až duben, květen až červenec, srpen až říjen.
-
Jak lépe zvládat alergickou rýmu, vám prozradí článek Léčba a prevence alergické rýmy.
- Průběh pylové sezóny včetně pylového kalendáře je popsán v článku Pylová sezóna.
-
Filtrační masky (respirátory) FFP2 snižují také expozici pylovým alergenům v ovzduší, a mohou tak zmírňovat potíže pylových alergiků.
-
Pylové zpravodajství pro jednotlivé země Evropy najdete na Polleninfo.org.
Jak funguje pylové zpravodajství a proč je pro pylového alergika důležité
Aktuální výskyt různých pylů v ovzduší můžeme během pylové sezóny sledovat díky Pylové informační službě. Každý týden jsou zveřejňovány aktuální stav a předpověď na nejbližší období.
Koncentraci pylů v ovzduší měří 12 pylových stanic rozesetých po České republice. Každý rostlinný druh má jiný tvar a velikost pylového zrna, čehož se využívá při určování zachycených pylů.
Pro pylového alergika však není až tak důležitý tvar pylového zrnka, ale jeho množství. V průměru totiž stačí 10–20 pylových zrn na 1 m³, aby se spustila alergická reakce.