úvod Proalergiky.cz > Pylové zpravodajství

Pylové zpravodajství

Období: 16. až 22. 4. 2019

Dominantní alergeny

bříza, dub, buk, jasan, habr, platan, vrba 

Aktuální stav

V uplynulém týdnu vyvrcholila v nižších polohách České republiky sezona květu břízy. Koncentrace pylových alergenů se držela na vysoké až velmi vysoké úrovni. Velmi hojný byl také pyl jasanu a habru – ten může vyvolávat zkřížené alergické reakce u osob přecitlivělých na pyl břízy.

Postupně doznívá sezona topolu a vrby. Pozvolna přibývá pylu dubu. Vedle těchto alergenů byl v ovzduší přítomen pyl javoru a jilmu. Kvetoucí ovocné stromy většinou alergické problémy nevyvolávají. 

Předpověď

V tomto týdnu bude pokračovat sezona břízy. Ta bude v nižších polohách už pomalu doznívat, dostatečné množství pylu břízy potřebné k vyvolání alergických problémů se ale udrží v ovzduší až do začátku května. Podobně je v nižších polohách za vrcholem sezona květu jasanu a vrby.

Naopak se začíná rozbíhat sezona květu dubu, buku a platanu. Pyl těchto stromů může v důsledku zkřížené reaktivity prodlužovat alergické potíže u osob přecitlivělých na pyl břízy.

Pylová zrna některých druhů trav budou připravena k uvolnění do ovzduší v prvním týdnu května. Začátek sezony květu trav potom očekáváme v závislosti na počasí v průběhu první poloviny května, což odpovídá dlouhodobému průměru začátku květu trav. 

Naše tipy

Zdroj: Pylová informační služba, MUDr. Ondřej Rybníček, Brno

Pylový kalendář

Měsíc v roce: 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. 9. 10.
TRÁVY
Bojínek
Drnavec
Jílek
Kostřava
Kukuřice
Lipnice
Medyněk
Psárka
Pýr
Rákos
Srha
Žito
BYLINY
Ambrózie
Heřmánek
Hořčice
Chmel
Jetel
Jitrocel
Kopřivovité
Merlíkovité
Pampeliška
Pelyněk
Řepka
Šťovík
Vojtěška
DŘEVINY
Borovice
Bříza
Buk
Cypřiš
Černý bez
Dub
Habr
Jalovec
Jasan
Javor
Jilm
Jírovec
Kaštanovník
Lípa
Líska
Olivovník
Olše
Ořešák
Pajasan
Platan
Tis
Topol
Vrba