Infolinka 541 212 450Alergie na mořskou vodu - vyrážka v obličeji po koupání v moři

Otázka:

Dobrý den, je mi 23 let, nemám žádnou prokázanou alergii. u moře jsem byla za život 6 krát, poslední dvě dovolené jsem měla dost velký problém: pokaždé, když jsem se přiblížila k moři, teklo mi z nosu a z očí, otekl mi obličej a pálily mě oči. opuchnutí zůstalo i když jsem se od moře vzdálila, ale ostatní příznaky během cca 30 min vymizely. může jít o nějakou alergii na mořskou vodu? poslední dovolenou jsem si dávala kortikoidovou mastičku na oči a Zodac a příznaky se mírně zlepšily.

Tazatel:

mary

Odpověd:

Dobrý den, Mary,

Vaše zkušenost je opravdu velmi neobvyklá. Zajímavé je, že se Vám příznaky zasahují pouze obličej. Jelikož nemáte vyrážku po těle a Vaše příznaky přípomínají záchvat alergické rýmy, mohlo by se jednat o nějakou inhalační alergii.

To znamená, že můžete být alergická na něco, čeho je ve vzduchu hodně podél moře. Napadají mě například plísně nebo nějaká kvetoucí rostlina, která vyhledává břehy a se kterou se doma nedostanete v takové míře do styku.

Může jít i o kontaktní alergickou reakci na nějakou opalovací kosmetiku. Ve světě se objevily i zprávy o alergii na určitý mořský plankton, která se projevu jako vyrážka v obličeji nebo v oblasti plavek. V každém případě se svými zkušenostmi seznamte svého lékaře, která Vás může odeslat na alergologii na další vyšetření.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz