Infolinka 541 212 450Alergie na vosí jed?

Otázka:

Dobrý den, mám zcela konkrétní dotaz. Manžela v roce 2004 píchla vosa a upadl do bezvědomí,do 24 hod byl zcela v pořádku - propuštěn z nemocnice, kde byl na pozorování s doporučením nechat si provést testy na alergologii. To provedl viz. výpis z jeho karty níže. Sdělil mi, že jeho alergie je na hranici a že pan doktor si myslí že spíše alergik není. Protože je voják z povolání a vyskytuje se často v přírodě dostal "pro jistotu" (cituji pana doktora) Epipen, Prednison a Zirtec. Kdyby nebyl voják, tak by prý epipen vůbec nedostal. V roce 2008 znovu bodnutí - bez reakce. Letos v létě utrpěl těžký anafylaktický šok (stalo se to ve 23,00 v noci a v tu chvíli byl sám), po 26 hodinách zemřel na selhání srdce a plic. V nemocnici mi řekli, že nenašli žádný vpich po celém těle, v pitevní zprávě je napsáno, že zemřel pravděpodobně po píchnutí vosy. Velmi mě zajímá Váš názor zda byl alergický na vosí jed nebo ne. Mám dvě malé děti, a potřebuji vědět co se stalo pro sebe i pro ně. Hledám odpověď, kde se dá. Velice Vám děkuji za Váš názor na tuto záležitost. S pozdravem Kateřina Kinclová Výpis z karty: RA: alerg bezv OA: novorozeneceký ekzem-o, kopřivky nemíval, anginy sporad , TE-O AT -o, po fraktuře a tromboze PDK bere Anopyrin l-o-o. Jinak je zdráv NO: V rVI/04 boddnut vossou po čela mezi oči, do 5 min nato kolapsový stav, subj stav dušnosti.Lokálmí reakce nebyla. Hospitalizován na int odd Náchod , stav se do 24 hod plně normalizoval Do r 1004 byl opakovaně hmyzem bodnut - zcela bez reakce Jiné alerg onemocnění neguje AA: ne Obj.nález: Pulmo:sklípkové dýchání b.v.f. Cor:akce pravidelná, ozvy ohran. TK:120/80 f:74 reg Kůže čistá testy včela vosa,negat Výsledky z 03/01/11: Humo zaháne rální laboratoř: IgE S: 119 IU/ml Jedy: i3 vosa obecná S: 6,64 kUA/l [0..0,34] Specifické IgG4: Gi3 vosa obecná: >30 mgA/l Od 11/2008 zahájena alergenová imunoterapie hmyzím alergenem- vosa ALUTARD, poslední aplikace VII/13 Doporučení: vydám léky 1.pomoci Epipen - poučen Ceezera 2 tbl. - poučen Prednison Forte 20mg 2 tbl. - poučen Režimová opatření - poučen 27021 27210 2x 27220 2xDiagnózy: X230 Kontakt se sršni, vosami a včelami-Domov Diagnózy: T634 Toxický účinek-Jed jiných členovců X2309 Kont.se sršni,vosami a včelami;domov;NS činnosti Výkony: 09513

Tazatel:

Kateřina

Odpověd:

Dobrý den,

trochu vidím rozpor v tom, co píšete vy a co říká zpráva z alergologie. Podle zprávy z alergologie se jednalo o alergickou-anafylaktickou reakci na vosí bodnutí. V těchto případech totiž má lékař povinnost se souhlasem pacienta hyposensibilizační léčbu a do pohotovostního balíčku přidat Epipen.

Hyposensibilizační léčba znamená, že se podává příslušný alergen (v případě vašeho manžela alergen vosího jedu) po dobu 5 let s účelem, aby se alergické projevy snížily na minimum. Váš manžel dle zprávy tuto hyposensibilizační léčbu podstoupil - viz věta Od 11/2008 zahájena alergenová imunoterapie hmyzím alergenem- vosa ALUTARD, poslední aplikace VII/13.

Podle zprávy je tedy zřejmé, že Váš manžel byl alergický na vosí jed.

Je mi líto, co se stalo.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.