Infolinka 541 212 450Rýma a vyrážka z chladu

Otázka:

Dobrý den, cca 12 let (nyní je mi 24) mám v zimě venku nezastavitelnou a nevysmrkatelnou vodovou rýmu, slzí mi oči a poslední dva roky vyrážku na kloubech na rukou (i přes rukavice) a někdy i červené fleky po těle - vše bez svědění. Letos se mi taky objevili červené fleky na tvářích a nosu, které ale přechodem do tepla nezmizeli a vypadá to, že je mám natrvalo (asi rozšířené žilky). Rýma a slzení očí se objeví během vteřiny co vylezu ven (při teplotě blížící se k nule nebo při studeném větru). Zmizí po několika minutách po návratu do tepla. Předpokládám, že se jedná o alergii na chlad (rýma mi teče i v létě při koupání apod.)Když jsem to řekla na ORL, paní doktorka mi sdělila, že tak to prostě někdo má a nedá se s tím nic dělat :(. Nechce se mi se s tím smířit, protože mám problém dojít z auta do práce, natož někam jít - přes slzy nic nevidím a nemůžu dát kapesník od nosu. Mohu vyzkoušet třeba nějaký lék volně dostupný v lékárně? Předem moc děkuji za odpověď.

Tazatel:

Marťa

Odpověd:

Dobrý den, Marťo,

alergie na chlad se může projevit jak rýmou, tak vyrážkou (kopřivkou). Ve vážných případech i celkovým šokem. Tato diagnóza je tedy u Vás pravděpodobná.

Nejčastějším způsobem léčby je dlouhodobé užívání protialergických léků zvaných antihistaminika (Zyrtec, Claritine, Xyzal, Zenaro, Analergin aj. jsou ve volném prodeji). Doporučuji Vám ale návštěvu alergologa - budete potřebovat doporučenku obvodního lékaře. Ten Vám může předepsat i léky, které ve volném prodeji nejsou a mohou být účinnější.

Existuje i teoretická šance, jak se této alergie zbavit. Spočívá ve velmi postupném otužování, například při sprchování si velmi pozvolna snižovat teplotu vody, aby tělo "pochopilo", že chlad není nebezpečný. Toto otužování ale není vhodné začínat za chladného počasí, kdy se musíte vystavovat daleko většímu chladu.

Vyrážku si také nechte zkontrolovat lékařem, aby se vyloučila jiná příčina než alergická.

Držíme Vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz