Infolinka 541 212 450Jak potvrdit alergii na mléko

Otázka:

Dobrý den, jednou jsem Vám již psala ale nedostalo se mi odpovědi a tak v případě, že se to třeba neodeslala píšu ještě jednou... Mám asi dva roky bolesti břicha (křeče v břiše, opakující se průjmy, nucení na stolici, nadýmání...) Byla jsem na krevních testech, kde mi zjistili alergii na mrkev a oříšky avšak i po vysazení problémy přetrvávaly. Poté jsem šla k jinému specialistovi na Karlák, kde mi opět dělali testy a tentokrát vyšlo, že mám alergii i na krav. mléko i na pšenici (Anti-kr.mléko IgG: 2,6 index [0,0..0,9], Anti-deamidový gliadin IgG: 22,7 U/ml [0,0..10,0] ) . 1. otázkou tedy je: jak je možné, že mi vyšli dva alergologické testy úplně jinak? 2. Jak moc jsou alergie vysoké? 3. Pokud mam alergii na mléko mohu jíst výrobky z krav mléka, které jsou bez laktozy? 4. Chystám se na biopsii, kde se ukáže jestli tedy mám celikaii ale jak se přesvědčím jestli jsem 100% alergická na mléko? DĚKUJI MOC ZA ODPOVĚĎ

Tazatel:

Natálie

Odpověd:

Dobrý den, Natálie,

ano, na podobný dotaz jsme Vám nedávno odpovídali: Rozdílné výsledky testů na alergie.

Přidávám ještě odpověď na otázku, která zazněla na konci Vašeho druhého dotazu: Alergie na mléko se obvykle pozná podle toho, že má člověk v krvi zvýšené hladiny protilátek typu IgE (nikoli IgG) proti bílkovině kravského mléka. Dá se použít i test na kůži, tzv. prick test.

U potravinových alergenů se ale stává, že alergologické testy vyjdou pozitivně, avšak pacient po konzumaci alergenu nepociťuje žádné problémy. Je tedy dobré alergii ještě potvrdit krátkodobou eliminační dietou - 2 až 3 týdny zcela bez mléka a pak mléko zpátky nasadit a sledovat reakci těla.

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz