Infolinka 541 212 450Nesnášenlivost parfémů a silných vůní

Otázka:

Dobrý den jsem alergická na řadu věcí:kočka,pes,roztoči,plsně venkovní i vnitřní atd.Ale úplně nejvíc mě ničí když ucítím parfém nebo krém silně vonící,vadí mi i aviváž.Strašně mě pálí v nose a to kolik hodin.Je nějaký způsob jak se toho zbavit?Hlavně v práci mě to obtěžuje když je tam skoro každá žena navoněná a člověk nemá úniku.Neexistuje nějaká vakcína nebo jiné řešení jak se toho zbavit.Děkuji za odpověd

Tazatel:

Jitka

Odpověd:

Dobrý den, Jitko,

musím Vás zklamat, protože zbavit se tohoto problému je velmi obtížné. V první řadě je dobré si s pomocí ošetřujícího specializovaného lékaře (alergolog, ORL) ujasnit, co přesně je příčinou Vašich potíží - jestli samotné vonné látky (existuje alergie na parfémy), nebo rozpouštědla a další přídavné látky v parfémech a drogérii (podráždění sliznic). Podle toho Vám může lékař doporučit nejvhodnější léčbu.

Léčba však bude nejspíš spočívat v potlačování příznaků než odstranění příčiny nemoci. Vakcína nebo jiná možnost úplného odstranění této přecitlivělosti zatím není dostupná.

Pokud se potvrdí alergie na parfémy, používají se nejčastěji antihistaminika (nejspíš znáte ze svých ostatních alergií). Rozhodně se vyplatí posilovat své dýchací cesty a pečovat o ně. S tím Vám pomůže například inhalátor na Vincentku, nosní sprej s mořskou vodou nebo konvička na proplach nosu.

Podobné dotazy:

Dušení z voňavých pracích prášků a aviváží (parfémů)

Svědění nosu z voňavých, parfémovaných věcí 

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz