Infolinka 541 212 450Kopřivka a otok po požití mléčného výrobku

Otázka:

Po požití mléčného výrobku došlo u mne k projevu celotělní kopřivky a angioedému (projev trval celý týden). Stalo se to však až 4 hodiny po jídle. Jde o pravou alergii, nebo jen o intoleranci ? (Pravá alergie se prý projeví nejvýše do 1 hodiny.) Díky za odpověď.

Tazatel:

Jana Melicharová

Odpověd:

Dobrý den, paní Melicharová,

rychlost reakce na potraviny i její trvání mohou být u každého člověka trošku jiné v závislosti na citlivostí jednotlivých orgánů trávicí soustavy. Odeznívání potíží v délce jednoho týdne je ovšem netradiční, obvykle to bývá v řádu hodin.

Vaše potíže mohly být způsobeny různými poruchami. Nejpravděpodobnější se mi stále jeví "pravá" potravinová alergie. U některých lidí se může kopřivka a angioedém (otok kůže) spustit až poté, co se alergen dostane do střevního traktu, tzn. i za více než hodinu. Případných žaludečních těžkostí, které obvykle předcházejí, si alergik nemusí všimnout.

Další možnost je histaminová intolerance ("nepravá" potravinová alergie), a to v případě, že se jednalo o kvašený mléčný výrobek (jogurt, kefír, zrající sýr apod.). Co bych naopak určitě vyloučil, je intolerance laktózy. Ta nemá dopad na kůži.

Samozřejmě se nedá vyloučit, že Vaše potíže byly vyvolány jiným faktorem než mléčným výrobkem a že mléčný výrobek Vás napadl kvůli zřetelnější časové souvislosti.

V každém případě doporučuji Vaši zkušenost probrat s alergologem, který může provést potřebná vyšetření s cílem stanovit diagnózu.

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz