Infolinka 541 212 450Pozitivní krevní test na celiakii - co dělat dál

Otázka:

Dobrý den, ráda bych požádala o radu. Mám dceru 8,5 roku (134 cm 26kg) a syna 5,5roku (110cm a 17kg). Tuto zimu měli několikrát za sebou streptokokovou angínu (před tím bez problémů) a oba jsou hubení, hlavně syn, ten také trpí od dětství na ekzémy a na stolici chodí tak 1x za 4 dny. Proto mě napadlo necham jim udělat u dětské lékařky test na celiakii. Vyšly jim tyto hodnoty dcera IgA 0,964 IgG 0,299, syn IgA 1,130 IgG 1,436. Lékařka mi na základě těchto výsledků sdělila že je syn alergický na lepek a dcera je hraniční. Doporučila nasadit oběma bezlepkovou dietu na půl roku poté kontrolní testy a pokud se to neupraví budou odeslání ke specialistovi. Dětem jsem nasadila dietu(ted 14 dní) a poté jsem se dočetla z různých zdrojů, že z krve by měla být 3 výsledky a všechny by měly být pozitivní, aby to bylo brano jako alergiie na lepek. Nebo že mají být odeslání ke specialistovi při plném užívání lepku a řešit přímo sním. Moje dotazy zní. Dá se z výsledků které jsem zde uvedla říct, že mé děti trpí alergii na lepek? A je v pořádku že držíme dietu? Také by mě zajímalo jestli lze opravdu půl roční dietou alergii odstranit nebo je to jen včasné podchycení celiakie a proto mám počítat s tím že dieta bude doživotní? Poslední dotaz zní moje krevní testy na celiakii byly všechny negativní (jsem alergická na pyly roztoče, některé potraviny, mívám spíš průjmovitou stolici a občasné nadýmání), lékařka mi sdělila, že by i přesto bylo dobré si nechat udělat odběr z tenkého střeva, je to opravdu nutné, když byly negativní? Předem děkuji za odpovědˇ

Tazatel:

Jana H.

Odpověd:

Dobrý den, paní Jano,

pokud z krevních testů vychází podezření na celiakii (nikoli na alergii na lepek, to je něco jiného), určitě by bylo vhodné nečekat a nechat při nejmenším syna vyšetřit u specialisty, tj. na gastroenterologii.

Krevní testy totiž nejsou pro určení celiakie dostatečně spolehlivé. 14denní bezlepková dieta určitě nikomu neublíží, ale dlouhodobé držení diety jen na základě krevního testu by bylo nerozumné. Daleko větší jistotu poskytuje diagnóza z odběru vzorku tenkého střeva. Případně je možné ještě před tím doplnit další krevní test, například na protilátky proti tkáňové transglutamináze (tTG).

Bezlepkovou dietou celiakii neodstraníte, odstraníte pouze její příznaky a negativní zdravotní dopady. V případě potvrzení celiakie by tato dieta byla nejspíš doživotní záležitostí. Pro tělo celiaka je lepek vlastně jedem.

Celiakie je částečně dědičná. Kdyby se celiakie potvrdila u některého z dětí, měla byste se nechat otestovat i Vy, abyste i vy měla jistotu. Vaše sklony k průjmům mohou být samozřejmě způsobeny potravinovou alergií.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz