Infolinka 541 212 450Jaký lék použít na nevolnost při cestování při alergii na laktózu?

Otázka:

Moje dvouletá vnučka má alergii na laktózu.Můžete mi prosím poradit,jaký lék,případně potravinový doplněk bychom u ní mohli použít jako prevenci proti nevolnosti při cestování?Tento týden odlétáme do Španělska.Děkuji Vilímová Marcela

Tazatel:

Marcela

Odpověd:

Dobrý den,

jen pro upřesnění. Alergie na laktózu (tzv. mléčný cukr) je velmi vzácná. Často se ale objevuje intolerance laktózy, kdy člověk může konzumovat zakysané mléčné výrobky, jogurty a tvrdé sýry, tedy výrobky, kde bakterie mléčného kvašení již laktózu zpracovaly. Pacientům s intolerancí laktózy vadí především syrové mléko a smetana, kde je větší množství laktózy. Pacientům s intolerancí laktózy ale nevadí stopové množství laktózy, které je přítomno např. v některých lécích či potravinových doplňcích.

Jako prevenci proti kinetóze (nevolnosti při cestování) můžete použít Kinedryl tablety. Dětem ve věku 2-6 let se podává 1/4 tablety, první dávka se užije 60 minut před začátkem cesty.  O aktuální nabídce potravinových doplňků se můžete informovat v lékárně.

Je dobré cestovat odpočinutý, na cestu zvolit pohodlné oblečení. Určitě je nutné se vyhnout lačnění či hladovění, stačí malé jídlo, např. chleba či rohlík. 

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.