Infolinka 541 212 450Pozitivní výsledků testů na potravinové alergie u dítěte 6 let

Otázka:

Dobrý den. Dceři(6let) vyšli pozitivní potravinové alergii: a-tTg IgA zvýšené na 34,86 a-milk IgA v normě 0,28 a-milk IgG zvýšené 2,52 a-milk IgM 1,51 anti-DGP IgA v normě 0,43 naše dětská lékařky mi k tomu řekla jen to že má dcera alergii na mléko a ještě na něco zřejmě i lepek a at se objednáme na gastro a má držet nemléčnou dietu.Nic bližšího jsem se nedozvěděla.Paní doktorka bohužel o tom asi moc neví.A protože jsem se dozvěděla že alergii na mléko na gastru neřeší tak se chci zeptat na jakého lékaře se mám obrátit,abych dostala podrobné informace a vysvětlení na co přesně má alergii,jaké testy se mají dělat atd.předpokládám že na alergologii? Mohli by jste mi prosím říci co tyto výsledky vlastně říkájí? co se z nich zjistilo? Děkuji moc Vápeníková

Tazatel:

Vápeníková

Odpověd:

Dobrý den,

stran alergie na mléko: z krve se diagnostikuje pouze podle parametru IgE protilátek, které v případě vaší dcery vůbec testované nebyly. Tím pádem výsledky parametrů proti mléku (v protilátkové třídě IgA, IgM, IgG) nemusíte vůbec brát v potaz, nic neznamenají.

Jinak pravá alergie na mléko vzniká v časném dětstkém věku - většinou do 3 měsíců. Nepíšete jaké má vaše dcera potíže, proč byla vyšetřována...

Kromě alergie na mléko se může vyskytovat i jiná intolerance - např. intolerance laktózy, která bývá častější než alergie na mléko. Při intoleranci laktózy (mléčného cukru) trpí dotyční na bolesti bříška, průjem po vypití syrového mléka. Pokud konzumují mléčné potraviny, které projdou kvasným procesem (např. jogurt, tvrdý sýr, tvaroh), potíže nemají.

Stran alergie na lepek nebo celiakie: Ve vyšetřeních je zvýšená hodnota anti-transglutaminazy ve třídě IgA, ale deaminovaný gliadin je v normě. Může to znamenat podezření na celiakii, i když podezření je slabé, pokud je deaminovaný gliadin (DGP) v normě. Při vyšetřování se používá více parametrů (anti-endomysium, anti-transglutaminasa ve třídě IgG), jejich výsledky neznám.

Buď se tedy objednejte na gastroenterologii nebo bych zvážila zopakování testování na celiakii u obvodní lékařky v odstupu cca 3-6 měsíců.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.