Infolinka 541 212 450Alergie na chlad, spouštění rýmy při změnách teplot

Otázka:

Dobrý den mam alergii na chlad uz delší dobu. Beru dasseltu na zmírněni alergické reakce a kortikoidy jako spray do nosu. Pokud to beru vždy ráno a pak ještě večer spray, tak tu šílenou rymu s kychanim nemam pokud i přesto si musim davat pozor na : dam si trochu studenější pivo. Tak mam rymu do pul hodiny nebo si dam pivo s pokojovou tepotou večer jednou za čas jednu 2l petku tak mam druhy den na cele dopoledne co smrkat , bez čichu- přjde to samo prasky neprasky kapky nekapky. Stejné je to i když si dam teplejší vodu na koupaní tak mam taky rymu, ale až dryhy den rano po probuzeni nebo taky trochu uz když se vzbudim večer a nemohu usnout tak se mi taky spusti a zbytek si musim povinně odsmrkat dopoledne. Rymu mám když jedu v létě na kole když mam nějakou námahu v chladu nebo teple zkrátka alespoň jednu nosní dírku mám ucpanou 95% času. Alergologické vyšetření už jsem samozřejmě bez výsledku na mou rýmu podstoupil. Poradte na co se nechat vysetřit rýma se mi spusti ipři průvanu z okna teplý nebo studený to je jednou ale taky ne pokaždé.

Tazatel:

Slashj

Odpověd:

Dobrý den,

spuštění rýmy při chladném počasí, při změnách teplot, při fyzické aktivitě apod je jen důsledek chronického alergického zánětu na sliznicích v nosu.

Při alergickém zánětu dochází ke zduření a otoku sliznic, které se stávají citlivější a dráždivější. To znamená, že spoustu nespecifických podnětů vede ke zhoršení projevů rýmy. Proto je nutné užívat léky a nosní spray pravidelně, aby došlo ke zmírnění alergického zánětu. Doporučuji ještě doplnit ORL (ušní-nosní-krční) vyšetření a domluvit se s lékařem na změnu léků a nosního spraye. Je možné, že některé léky či spraye vám budou více vyhovovat než ty stávající. Samozřejmě je potřeba se vyvarovat provokujících momentů nebo v daný okamžik zvýšit léčbu - tj. vzít si 2 tablety Dasselty a užít nosní spray 2x denně.

S pozdravem, MUDr. Lenka  Mišunová, PhD.