Infolinka 541 212 450Lze Zodac užívat dlouhodobě?

Otázka:

Dobrý večer)) Chtěla bych se zeptat na problém týkající se krční mandle. Užívám zodax 1tbl.večer a pokud si ji zapomenu vzít,tak mě druhý den bolí levá mandle. Dříve se mi tvořily čepy,ale pokud beru zodax,tak čepy nejsou,ale jak zodax vynechám za čas se zase čep vytvoří a v krku mě bolí. Byla jsem na vyš. orl,ale nic mi nenašla a tak jsem užívala bioparox ovšem bez efektu. Chci se zeptat jestli se může jednat o alergii a jestli užívání zodaxu delší dobu nevadí. Děkuji vám Ivana

Tazatel:

Ivana

Odpověd:

Dobrý den,

alergie je v podstatě chronický alergický zánět na sliznicích, ve vašem případě na sliznicích dýchacích cest. Při zánětu můžou být sliznice nateklé a produkovat větší či menší množství hlenu. Dalším důsledkem neléčeného alergického zánětu je snížená obranyschopnost sliznic, které se neumí bránit bacilům nebo se jich hůře zbavuje.

Řešením může být užívání antihistaminik - Zodacu nebo i novější generaci antihistaminik (Xados, Xyzal, Aerius), které při pravidelném užívání posilují imunitu na sliznicích.

Pokud jsou vaše potíže dlouhodobé, pak je užívání těchto léků indikováno celoročně, dlouhodobě. Vhodným doplňkem je i konvička k hygieně horních cest dýchacích.

S pozdravem, MUDr. Lenka  Mišunová, PhD.