Infolinka 541 212 450Před rokem a půl potvrzena potravinová alergie. Nyní dle krevních testů už alergik nejsem.

Otázka:

Dobrý deň, mám taký problém... pred rokom a pol mi po strašne dlhom čase tráviacich problémov, a vyrážkach ...potvrdili alergiu na zemiaky, ryžu, raž, kiwi, marhule a arašidy, prišla som na to, že nemôžem ani ovos, jačmeň, kapustu, slivky...od minulého septembra som bola liečená na gastritídu a ezofagitídu s helibakterom pylori.Teraz mi zas alergologička brala krv, výsledky ukázali, že už nie som alergická na nič. Akurát že som čítala že v dospelosti sa alergia vyliečiť nedá. tak teraz neviem, je to tak alebo môžem začať pomaly jesť všetko ? len sa obávam, že zas sa vrátia všetky tie problémy...akurát že som dosť pribrala, keď som vlastne jedla celý ten čas len výrobky s bielej a celozrnnej pšeničnej múky...neviem čo jesť aby som schudla. Ďakujem za odpoveď.

Tazatel:

Hela

Odpověd:

Dobrý den,

alergie může mít v různém věku různé klinické projevy. Někteří pacienti mají část života alergickou rýmu a průduškové astma, po nějaké době se tyto potíže můžou změnit například ve vyrážky a ekzém. To znamená, že vaše tělo může některé potraviny tolerovat část života hůře či lépe.

Nemám k dispozici výsledky vašich testů, nemůžu se tedy konkrétně vyjádřit. Nicméně - výsledky testů dávají jen částečnou odpověď, důležité je, jaké potíže máte vy sama. Můžete tedy zkusit opatrně, v malých množstvích a v časových odstupech postupně zařadit potraviny, které jste předešlé měsíce nekonzumovala. Pokud budete tyto potraviny snášet dobře, můžete je zařadit do jídelníčku, jinak v jejich konzumaci nepokračujte.

Doporučuji ještě k prostudování tento článek o histaminové intoleranci  - nejedná se přímo o alergii, ale jejím důsledkem vznikají obdobné klinické reakce.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.