Infolinka 541 212 450Může vadit lepek v příkrmu, ale v mateřském mléku ne?

Otázka:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na alergii na lepek. Mám 6,5 měsíční dceru, u které jsem eliminační dietou odhalila alergii na mléko. Ale do příkrmů jsem začala zavádět lepek. Asi lžičku kuskusu do zeleninového příkrmu. Dcera po 2 hodinách začala hodně zvracet. Protože jsem si nebyla jistá, jestli se nepřejedla vyzkoušela jsem to po 3 dnech znovu, ale v polovičním množství kuskusu. Reakce stejná - opět silné zvracení. Je možné, že dceři nevadí lepek v mateřském mléku, ale v příkrmech ano? Protože já pečivo konzumuji běžně. Děkuji a hezký den.

Tazatel:

Radka

Odpověd:

Dobrý den,

v mateřském mléku jsou mikrostopy lepku, přechází sem jen zanedbatelné množství, takže reakci na lepek odhalí prakticky až příkrmy. 

Vy lepek jezte, trénujete tak organismus dcery na tento alergen = je důležité, abyste jej jedla. Ale u dcerky vyzkoušejte oves (také obilnina obsahující lepek) po dobu 3 dní v postupně se navyšujících dávkách, a potom špaldu. Všechny tyto lepkové obilniny mají jiné složení lepku, je třeba obilniny vyzkoušet separátně. Často se totiž stává, že vadí pšenice tvrdá a nikoli špalda, atd. - prostě, ještě testujte. Otestujte jednotlivé obilniny zvlášť a každé věnujte 3 dny. Začínejte od dávky 1/2 lžičky (první den testu).

Hezký den

Věra Zíková