Infolinka 541 212 450Bolesti břicha, hlavy, nafouklé břicho, únava. Co znamenají naměřené výsledky testů IgA a IgG?

Otázka:

Dobrý den, moc prosím o radu. Již 5měsíců se trápím bolestmi břicha, hlavy, nafouklé břicho, únava... Navštívil jsem alergologii, odebrali mi krev a bylo mi řečeno panem doktorem, že jsem alergický na lepek, mléko a soju. Nic víc nevím. Z ordinace jsem odešel s poučením, ať nepiji mléko a nejím pečivo. Byl jsem i gastru, dělali mi 2x biopsi, pokaždé vše v pořádku. Když jsem chtěl s paní doktorkou konzultovat mé výsledky z alergologie, vyhodila mě a mám dojít za 2měsíce. Nemá ne mě čas. Mé krevní výsledky: ab/gliadin igg 24,7 - ref.meze 0,0-18,0 ab/soja iga 1,48 - ref.meze 0,00-1,00 ab/soja igg 1,62 - ref.meze 0,00-1,00 ab/kasein iga 2,49 - ref.meze 0-1,5 ab/kasein igg 72,1 - ref.meze 0-1,5 Mohu Vás poprosit o objasnění mých testů? O čem vypovídají? Nyní nevím co můžu jíst. Jsem celiak, nebo jen alergik? Mohu aspoň pít mléko bez laktozy, nebo žádné mléčné výrobky? Nemám se s kým poradit, proto moc prosím o radu. Nyní raději nejím žádné mléčné výrobky a kupuji si potraviny bez lepku. Mnohokrát děkuji za odpověď Hezký den LV

Tazatel:

Lub. Vašina

Odpověd:

Dobrý den,

z výsledků testů, které ve svém mailu uvádíte, bohužel nelze udělat závěr. Veškerá vyšetření na protilátky proti gliadinu, sóje a kaseinu byly vyšetřované ve třídě IgA a IgG. Tyto testy se již delší dobu pro diagnostiku alergie nepoužívají, dnes se používá vyšetření potravin ve třídě IgE.

Píšete, že na gastroenterologii dělali dvakrát biopsii sliznice. Při bioptickém vyšetření se většinou zjišťuje i celiakie. Pokud tedy vyšetřovali sliznici na celiakii a výsledky jsou negativní, pak celiakií netrpíte.

Doporučovala bych vyzkoušet dietu s omezením nadýmavých jídel, nízkohistaminovou dietu a dietu s omezením laktózy.

Podrobnosti k nízkohistaminové dietě.

Podrobnosti k dietě s omezením laktózy (tedy mléčného cukru).

Vzhledem k tomu, že jsem vás nevyšetřovala, nedokáži se blíže vyjádřit.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.