Infolinka 541 212 450Věrohodnost alergologických testů. Je třeba nasadit striktní dietu?

Otázka:

Dobrý den, já mám alergii na lepek a mléko. V krvi jsem měla všechny testy negativní, kromě testů, který mi dělal můj obvodní lékař. Tyto výsledky byly ale podle alergoložky zavádějící. Alergie se mi potvrdila dietou. Dcera 2 roky má vícečetné potravinové alergie na potraviny včetně lepku a mléka. Dceři v krevních testech nevyšlo nic ale potvrdilo se dietou a velmi vysokými hodnotami kalprotektinu ve stolici. Mám sedmiletého syna, u kterého jsem poprosila lékařku o testy na celiakii. Když jsem volala na výsledky, tak celiakie negativní ale pozitivní protilátky na kravské mléko. Můj dotaz zní: jak moc jsou věrohodné tyto testy? Mám opravdu hned nasadit přísnou dietu a nebo trvat na dalším vyšetření? Dá se to u syna také zjistit odběrem stolice? Vzhledem k tomu, ze jsme v rodině dvě alergičky, tak se doma mléčné výrobky prakticky nevyskytují. Jen co jí syn ve škole a maximálně v nějakých sušenkách ale nechci ho zbytečně trápit přísnou dietou pokud to nebude opravdu třeba. Mnohokrát děkuji za odpověď.

Tazatel:

Andrea Šoulová

Odpověd:

Dobrý den,

záleží na přesných výsledcích krevních testů. Tedy jestli byla alergie na kravské mléko diagnostikována pomocí IgE protilátek nebo pomocí komponentové diagnostiky (což jsou důvěryhodné výsledky) nebo pomocí IgA, IgG protilátek, které opravdu ukazují zavádějící výsledky.

Vzhledem k tomu, že nepíšete, jaké má syn konkrétní potíže, nedokážu se blížeji vyjádřit.

Stran celiakie - tam je intolerance lepku diagnostikována pomocí metody průkazu protilátek proti endomysiu a tkáňové transglutaminase.

Jen poznámky - vysoké hodnoty kalprotektinu ve stolici neukazují na potravinovou alergii. Jejich silná pozitivita ukazuje na nespecifické střevní záněty jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida.

Diagnostika potravinových alergií a intolerancií je opravdu složitá a komplexní, doporučuji konkrétní výsledky a klinické potíže konzultovat na alergologii.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.