Infolinka 541 212 450Může potravinová alergie vyvolávat kašel?

Otázka:

Dobrý den, syn (4,5 roku) má neustále se vracející kašle v průběhu celého roku asi už dva roky. Řešíme to na více frontách, teď mě napadá, zda kašel nemůže vyvolávat nějaká potravinová alergie. Auto imunita z krve mu vyšla takto: celiakie screening anti tTG IgA BIOPLEX

Tazatel:

Pavla Košinová

Odpověd:

Dobrý den,

z výsledků vyšetření krve je u syna vyloučena celiakie (intolerance lepku), protilátky ve třídě IgA a ve třídě IgE jsou v normě.

Hodnoty vyšetření bílkoviny kravského mléka (kasein, lactoglobulin, alfa-laktalbumin) jsou bohužel u syna vyšetřeny ve třídě IgA a IgG, tedy v parametrech, které se pro diagnostiku potravinové alergie již nepoužívají, v současné době se za průkazné považují vyšetření ve třídě IgE.

Nicméně intolerance laktózy (tedy mléčného cukru) se projevuje zažívacími potížemi po konzumaci mléka či smetany. Jogurty a ostatní zakysané výrobky (tedy ty, kde je laktóza zpracována mléčnými bakteriemi) potíže téměř nevyvolávají. Už pomocí tohoto poměrně jednoduchého rozdělení lze intoleranci laktózy odhadnout.

Každopádně kašel nepatří mezi projevy intolerance laktózy. Vhodné je určitě ORL (ušní, nosní, krční) vyšetření a pak alergologické vyšetření k vyloučení respirační alergie, tedy alergie dýchacích cest.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.