Infolinka 541 212 450Alergie na broskev

Otázka:

Dobrý den, mám alergii nejspíš na broskve. Projevuje se mi takto: Když sním broskev, nebo něco, co broskev obsahuje začne mě bolet břicho, zhruba po pěti hodinách zvracím. Může to být skutečně na broskve? Pokud ano, co mám dále dělat? S kamarádkou Ellou máme několik teorií: 1. Alergie na broskve 2. Broskev je studená, ale kolem je teplo (reakce na skok v teplotě) 3. Alergii spůsobuje úplně něco jiného Předem děkuji za odpověď a za radu

Tazatel:

Marky27

Odpověd:

Dobrý den,

můžete mít alergii na broskev, na její bílkoviny či pyl usazený na povrchu broskve nebo případně, byla-li chemicky ošetřena nebo uchovávána v podmínkách, kdy mohla být „kontaminována" nějakou pro Vás problematickou látkou.

Teplotní reakci nepředpokládám, jednak ji vyloučíte tím, že nebudete broskev konzumovat studenou a jednak by Vám pravděpodobně podobné reakce způsobovaly i jiné potraviny, které konzumujete studené. Samozřejmě reakce může vyvolat i něco jiného, pokud si nejste jistá, je dobré si vést přesné záznamy o tom, co a kdy jíte a kdy nastávají reakce.

Pokud by se jednalo o alergii na broskev, bývají poměrně časté i tzv. zkřížené alergie:

s broskví je častá i alergická reakce na jablko, nektarinky či pyl břízy. Více i viz tabulka v článku Zkřížené alergie.

Nejjednoduším a nejvhodnějším řešením je se konzumaci broskve vyhýbat. Pokud už se stane, že ji pozřete, vemte si co nejdříve některá z volně prodejných antihistaminik (např. Claritine, Zyrtec apod.) a ideálně doplnit i probiotiky, která pomáhají obnovit narušenou rovnováhu střevní mikroflóry (běžně dostupné v lékárnách).

S pozdravem

Táňa, ProAlergiky.cz