Infolinka 541 212 450Alergie na pšenici a vaječný bílek u 8měsíčního dítěte

Otázka:

Vážený pane doktore/paní doktorko, Ráda bych se s Vámi poradila ohledně alergie mého 8 měsíčního syna. V 6. měsící sme byli se silnou alergickou reakcí na pohotovosti. V následných testech na alergii, byla potvrzena alergie na pšenici a vaječný bílek. Od naší lékařky, nám bylo doporučeno ať tyto alergeny přesto vyzkoušíme, stím že po případné alergické reakci máme ihned aplikovat čípky prednison a fenistylové kapky a zavolat záchranou službu. Upřímě se obáváme a neradi bychom úmylsně opakovali danou alergickou reakci. Jaký je prosím Váš názor? Máme tyto potraviny zkoušet, nebo se jím spíše vyhnout? Dále se chci zeptat, na skrytou alergii na mléko, když jsem kojila měl často atopický ekzém, zkusila jsem tedy vybechat všechny mléčné výrobky a ekzém zmizel. Testy vyšly negativně, avšak máme dál doržovat mléčnou diteu. Často se doporučeje dětem dávat jogurty k svačině, mám tedy zkoušet také, nebo se opět radši bílkovině vyhnout? V současné době je již plně na umělém mléku Nutrilon Pro Expert allergy care. Předem Vám moc děkuji za Váš čas a odpovědi. Přeji pěkný den. Petra

Tazatel:

Petra Knoppová

Odpověd:

Dobrý den,

podařilo se rozborem nebo anamnézou zjistit, čím byla alergická reakce v 6-tém měsíci způsobena? Zda bílkem, pšenicí - nebo obojím dohromady? Pokud by se vám podařilo určit, zda šlo o jedno či druhé, pak tu druhou potravinu byste  v malém množství mohli vyzkoušet. Bohužel jsem vás nevyšetřovala, ani neznám výsledky alergologických testů a nemůžu tedy konkrétně poradit..

Stejně tak budu neúplná i stran alergie na bílkovinu kravského mléka. Protože neznám stav vašeho synka, nedokážu přesně odpovědět. Ale vzhledem k tomu, že chlapeček má Nutrilon Pro Expert Allergy Care (tzn. zvláští výživu pro děti s alergií či podezřením na alergii na bílkovinu kravského mléka), pak je možné, že by mu podání jogurtu či jinného mléčného výrobku mohlo vyvolat alergickou reakci.

Z vašeho dotazu jsem nepochopila, zda docházíte do alergologické ambulance? Vzhledem k složitosti problematiky bych doporučila konzultacei a sledování na alergologicko-imunologické ambulanci.

S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.