Infolinka 541 212 450Křeče po konzumaci smetany - alergie na mléčný tuk?

Otázka:

Dobrý den, mám dotaz, jestli je možné mít alergii na mléčný tuk? Na mléčné výrobky mám obecně intolerantní reakce (na mléko a tučné sýry zahlenění, smetana za studena mi způsobuje bolesti břicha a střevní potíže). Jediné, co občas můžu, jsou jogurty,zakys. smetana, případně balkánský sýr. Dvakrát za posledních asi 5 let jsem měla velkou alergickou reakci na zahřátou vysokoprocentní smetanu (jednou v něj. typicky českém jídle, jednou na koláči) - pár hodin po konzumaci se mi udělalo zle, měla jsem křeče a omdlela jsem. Poté jsem se sama probrala, takže sice jsem vyděsila manžela, ale po chvíli mně bylo lépe. Když jsem byla na alergologii, tak mi nic nezjistili a celou záležitost uzavřeli tím, že pokud mi něco nesedí, tak to mám vysadit. Podle toho jsem se zařídila, ale doteď nevím, co to vlastně je.

Tazatel:

Dana

Odpověd:

Dobrý den, Dano,

alergie na mléčný tuk je velmi nepravděpodobná, jelikož alergenem jsou u potravin většinou jejich bílkoviny, což je i případ mléka a výrobků z něj. Po konzumaci většího množství smetany nebo jiného tuku mohou nastat zažívací potíže, které bývají způsobeny přetížením trávicího ústrojí. 

Pokud máte pravidelně potíže po konzumaci mléčných produktů, mám podezření spíše na alergii na mléčné bílkoviny anebo intoleranci laktózy. Předpokládám, že u vás alergolog provedl imunologický test z krve nebo na kůži. Pokud vám alergii na mléko vyvrátil, doporučuji návštěvu gastroenterologie pro provedení dalších testů.

Diagnostika potravinové alergie a intolerance

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz