Infolinka 541 212 450Extrémní zhoršení atopického ekzému v zimě

Otázka:

Dobry den, dcera 3roky trpi atopickym exemem jiz od 1 roku, minuly rok v zime se ji extremne zhorsil, proplakane prodrbane noci i ve dne se neustale drbala. V kvetnu ji byli 3roky a na jare se exem zlepsil pouzivali jsme homeopatika od zimy nevime zda je mozne ze mohli zapusobit ,spis zrejme teple obdobi pak jsme je vysadili.Mysleli jsme kdyz se ji zlepsil do uplne miry ze mame vyhrano ale nyni necely mesic se zas vratil v osklivem stavu kdy ji neda spat. Minuly rok jsme se snazili i vyradit veskere potraviny ale prislo nam ze se moc stav exemu nemenil.Myslite ze kdyz v lete byl exem bez problemu i tak je nutne vyrazovat veskere drazdive potraviny? dekuji za odpoved. Veronika Rozankova

Tazatel:

Veronika

Odpověd:

Dobrý den, Veroniko,

pro atopický ekzém je poměrně typické, že se v zimě zhoršuje. Lidé totiž tráví více času v uzavřených místnostech, kde například vlivem topení bývá suchý vzduch, který zhoršuje stav kůže atopika. 

Ve třech letech už dítě konzumuje prakticky vše, a tak testování potravinových alergenů pomocí přísné eliminační diety bývá hodně složité. Navíc v tomto věku už bývá v kontaktu se spoustou jiných alergenů, které mohou ekzém zhoršovat. 

Doporučuji vám vyšetření na alergologii. Protože možných alergenů je velmi mnoho a není možné všechny otestovat, je ale potřeba nějak zúžit jejich seznam. Co se týká potravin, zkuste nejprve alespoň dva týdny sledovat reakce dcerky na jídelníček. K tomu vám poslouží tabulka, kterou najdete v našem článku Alergeny v potravinách: Jak zjistit, který vám vadí. Ostatní, nepotravinové alergeny už lékař bude schopen vytipovat a otestovat. V zimním období například v domácnostech stoupá množtví roztočů.  

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz