Infolinka 541 212 450Vhodné probiotiká pri intolerancii bielkoviny kravského mlieka a sóje

Otázka:

Dobrý den, chcela by som vás poprosiť o radu, mám s deťmi intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka aj sóju, k tomu histamínovú intoleranciu, chcela by som vás poprosiť o informáciu, aké probiotiká by sme mohli užívať (pridružili sa nám aj kvasinky). A info, ak je v lieku kyselina mliečna,alebo mliečny cukor (laktóza) môžu sa užívať pri intoleranciu na bielkovinu kravského mlieka. a ak mám intoleranciu na citron, môžem výrobky obsahujúce kyselinu citronovú .ďakujem veľmi pekne za info. pekný deń prajem

Tazatel:

Marianna

Odpověd:

Dobrý den i vám, Marianno,

pokud jde jen o obsah kyseliny mléčné nebo mléčného cukru v probiotikách, ani jedna z těchto složek pro vás není riziková, pokud máte prokázanou alergii na bílkoviny kravského mléka, případně jiný druh imunologické přecitlivělosti na tyto bílkoviny. Dávejte si pozor pouze na probiotika, která obsahují mléčné bílkoviny (musí to být na obalu uvedeno). 

Co se týká citronu, záleží na tom, na jakou složku citronu máte přecitlivělost. Nežádoucí imunitní reakce na ovoce se obvykle vztahují k bílkovinám. Kyselina citronová nemá s bílkovinou nic společného, a proto by pro vás také měla být zcela bez rizika. 

Pokud po konzumaci mléčných výrobků ani sóji nepociťujete žádné zdravotní potíže, není důvod je z jídelníčku vyřazovat jen na základě pozitivních laboratorních testů. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz