Infolinka 541 212 450Pigmentové skvrny při chladové kopřivce - existuje specializovaný lékař?

Otázka:

Dobrý den, od dětství trpim koprivkou. Jedná se o maličké pigmentové skvrny téměř po celém těle. Vetsina z nich je tzv. mrtvá. V místě tření odevu se nekdy delaji nové živé, na ty pomáhá Belogent. V 15 a ve 30ti jsem si nechala odebrat vzorky, dermatolozka rekla, že to neni zadna znama forma, je to podobné jako urticaria pigmentoza. Po jakemkoli kontaktu s vodou, zejmena studenou fleky cervenaji a vysev je je větší. Velmi mě to trápí, moc to nesvedi, ale vypadá to strašně. Jedine co pomáhá je slunce, coz je tady v ČR dost nepraktické. Myslím ze jde o chladovou koprivku. Existuje nejaky specialista v Brně, nebo mate nejakou radu? Jsem alergicka na chlad a roztoce.

Tazatel:

Magdaléna

Odpověd:

Dobrý den, Magdaléno,

výsev kopřivky po kontaktu se studenou vodou skutečně nasvědčuje tomu, že byste mohla trpět alergií na chlad neboli chladovou kopřivkou. V podstatě by vám měl umět pomoci kterýkoli dermatolog nebo i alergolog. Obou typu lékařů je v Brně mnoho. Problém je v tom, že možnosti léčby tohoto onemocnění jsou zatím velmi omezené – vyhýbání se chladu nebo užívání protialergických léků. 

To při alergii na roztoče toho pro sebe můžete udělat mnoho. To podstatné máme souhrnně popsáno v článku Jak účinně a efektivně odstranit roztoče v domácnosti

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz