Infolinka 541 212 450Ucpaný nos při alergii na arašídy a ořechy, i když je zrovna jí někdo jiný

Otázka:

Dobrý den, chci se zeptat, jelikož mám podezření na alergii na arašidy a ořechy, ale mám takovou, že když je snídá někdo ve zdálenosti asi 4 metrů se mě ucpe nos (asi nějáký druh respirační alergie). Co to je za alergen a jak dlouho se v bytě může držet? Je to jak s kočičím alergenem, který v bytě zustane i několik hodin či dnů? Děkuji za informace Karel

Tazatel:

Chrasty

Odpověd:

Dobrý den, Karle,

při silné potravinové alergii je opravdu možné, že alergikovi vadí i jemný prach nebo silice, které se uvolňují při manipulaci s těmito potravinami. I tyto částečky potravin obsahují alergizující bílkoviny. To se určitě týká i arašídů a ořechů. 

Tyto částečky by neměly být tak houževnaté a lepivé jako kočičí alergeny. Pravděpodobně se usadí spolu s prachem, což ale znamená, že se mohou při pohybu opět vířit a vracet do vzduchu. Alergizovat mohou i dlouho poté.

Nejlepší je tedy pro vás samozřejmě stav, kdy se tyto potraviny vůbec nebudou vyskytovat ve vaší domácnosti. Pokud by se ostatní členové domácnosti odmítali vzdát svých lahůdek, měla by ciltelně pomoci čistička vzduchu. Jinak byste museli snídat odděleně a oni by si po své ořechové snídani museli důkladně uklidit místnost – utřít všechny plochy a vyvětrat. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz