Infolinka 541 212 450Kýchání a rýma při ochlazení

Otázka:

Dobrý den, již několik let, ale poslední dobou čím dál častěji, neustále kýchám a spouští se mi rýma, když se ochladí. Sedím večer venku, začne se ochlazovat a mě se spustí rýma a kýchám. Mám otevřené okno "ofoukne mě", kýchám, projdu kolem otevřeného balkonu odkud jde chlad, začnu kýchat, vyjdu z vytopené místnosti ven na "zimu" spustí se mi rýma a kýchám. Je to dost nepříjemné a poslední dobou se to zhoršuje a jsem na chlad čím dál víc náchylnější. Je to vůbec možné? Kam s tím zajít? Nebo co mi pomůže? Děkuji.

Tazatel:

Lukáš

Odpověd:

Dobrý den, Lukáši,

vámi popisované projevy naznačují, že byste mohl trpět chladovou alergií, zvlášť pokud se u vás tyto problémy objevují celoročně.

Bylo by dobré objednat se k alergologovi, aby vás prohlédl a potvrdil nebo vyvrátil diagnózu. Příznaky chladové alergie někdy pomáhají tlumit léky zvané antihistaminika. Některé druhy se dají koupit bez receptu v lékárně, případně je vám posléze bude předepisovat lékař, přes nějž se dá dostat i k dalším druhům. Samozřejmě je důležitá prevence – snažit se vyvarovat prudkým změnám teplot.

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz