Infolinka 541 212 450Atopický ekzém a alergie na králíka u dítěte

Otázka:

Dobrý den, máme téměř 4 letého syna. Od jeho narození do 3 let s námi žil pes, syn bez obtíží. Poté jsme si pořídili králíka a syn si začal stěžovat na svědění očí. Zkusili jsme dát králíka k jinému rodinnému příslušníkovi a obtíže ustaly. Na alergologii vyšly testy negativní, ale tam jsme nebyli odesláni kvůli zvířeti, nýbrž kvůli slabému atopickému ekzému a rudnutí tváří..zdá se, že mu to vyvolávají nějaké potraviny jako čokoláda a jahody, nicméně testy jako takové byly negativní, moc tomu nerozumím. Syn užívá Aerius. Nyní bychom si rádi pořídili znovu psa, ale bojím se, aby se alergie neprojevila i v souvislosti se psem. Toho bych pryč dávala opravdu nerada. Je možné, že je dítě alergické na králíka, ale na psa ne? Předem velice děkuji.

Tazatel:

Radka

Odpověd:

Dobrý den, Radko,

předpokládám, že u syna na alergologii testovali přímo alergii na králíka. Alergologické testy občas mohou vyjít jako falešně negativní, tzn. že přecitlivělost na daný alergen se u člověka skutečně vyskytuje, i když podle testů by mu neměl dělat problémy.

Atopický ekzém může být zhoršován celou řadou faktorů, které se mohou kombinovat. Potraviny jako jahody a čokoláda nebývají přímo spouštěčem (alergenem), ale pouze v těle zvyšují množství histaminu, čímž zvyšují citlivost a svědivost pokožky. Je vhodné nadále pátrat po skutečném spouštěči akzému, protože alergolog nemůže najednou otestovat stovky možných alergenů. 

Dobrá zpráva pro vás asi bude ta, že různá zvířata mají různé alergeny. Proto i kdyby se u syna potvrdila alergie na králíka, psí alergeny může snášet zcela bez potíží. Je ale třeba vzít v potaz to, že pes je zejména kvůli své srsti přenašečem jiných alergenů (pyly, roztoči apod.), a tak například není vhodné mu umožnit přístup do synovy postele.

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz