Infolinka 541 212 450Alergie na brambory u přikrmovaného kojence

Otázka:

Dobrý den. Mám dcerku, 7 a půl měsíce starou. Je kojená a od konce šestého měsíce zavádíme příkrmy. Když jsem začala přidávat do příkrmů brambor, dcerka začala po jídle hodně krkat a ublinkávat. Nyní, pokud jsem zvolila brambor do příkrmu (i minimální množství), do 2h naprosto vše vydáví, zvracení trvá i půl hodiny než je vše opravdu venku. A pak vyčerpáním usne. Jiné obtíže nemá. Váhově prospívá. Už zkusila dyni, bataty, brokolici, ... pak žloutek, maso, ryzovou kasi, psenicnoovesnou kasi a vse bez problemu. Jen brambor ji dela zle. Kupovane prikrmy odmita, ji jen domaci. Muze se jednat o alergii? A muze tato alergie nekdy vymizet? Dekuju mnohokrat za odpoved.

Tazatel:

Pavla

Odpověd:

Dobrý den, Pavlo,

alergie na brambory skutečně existuje a je možné, že se týká i vaší dcerky. Tím spíše pokud u ní po konzumaci jiných potravin žádné potíže nepozorujete.

I když v takto nízkém věku se alergologické testy příliš neprovádějí z důvodu nízké průkaznosti, bylo by dobré, kdyby dcerku vyšetřil alergolog a doporučil vám případná individuální opatření. 

Potravinové alergie, které se objeví v kojeneckém věku, často do několika let samy vymizí, takže naději na zlepšení určitě máte. 

Držíme palce,

Michal, ProAlergiky.cz