Infolinka 541 212 450Příčina atopického ekzému na hrudi a zádech u dospělého muže

Otázka:

Dobry den, pres mesicem se manzelovi udelal z niceho nic atopicky ekzem na hrudi a nasledne na zadech, nikdy drive ho nemel. Jen jako dite na tvarich ale tomu po tretim roce zmizelo. Tak se chci zeptat jaka muze byt pricina? Dekuji za odpoved. Vesela

Tazatel:

Denisa Veselá

Odpověd:

Dobrý den, paní Veselá, 

atopický ekzém je obvykle spojen s přecitlivělostí organismu na nějakou látku, nejčastěji nějaký alergen. Možných alergenů je obrovské množství. Jde o poruchu imunitního systému, která se může projevit kdykoli během života. 

Velký vliv na to, zda se ekzém objeví, nebo ne, má zdravotní stav pokožky. Pravděpodobnost propuknutí ekzému se zvyšuje, pokud je pokožka vysušená. Proto je důležitá kosmetická péče o atopickou pokožku.

Podrobnosti si můžete přečíst v našem článku Příčiny atopického ekzému.

Doporučuji vám návštěvu alergologie, kde jsou schopni manželovi provést základní testy toho, jestli se u něj neobjevila přecitlivělost na některý běžný alergen (roztoči, domácí zvířata apod.). Kožní lékař je zase schopen otestovat citlivost kůže na různé běžné chemikálie (konzervanty, vonné látky apod.), které rovněž bývají častým spouštěčem ekzému v dospělosti. 

Držíme vám palce, ať ekzém co nejdříve dostanete pod kontrolu.

Michal Závacký, ProAlergiky.cz