Infolinka 541 212 450Vyrážka, horečka a otoky kůže u dítěte – možnosti léčby

Otázka:

Dobrý den.Moje sedmiletá vnučka se osypala (zřejmě po tuňáku v konzervě)celé tělíčko ,drobná krupice,teplota vyskočila na 38 stupňů,otekly ručičky a palečkyna nožičkách,celá hořela.Náš pediatr má dovolenou a zastupující lékařka naordinovala Dithiaden 2x půlku. Zabírá na 4 hodiny,pak opěr celá zrudne,krupička červená po celém tělíčku a teplota přes 37.Po třech dnech léčby se situace nelepší,dnes se na pusince objevil při zrudnutí pupínek (jako při oparu)a vyrážka se na těle slila do červených fleků velikost asi 5Kč(na tělíčku ,jinde krupice-na nohách a krk,tváře celé rudé.Otekly už jen palečky na nohou,ale svědění je velké.Dali jsme půl dithiadenu po 6 hodinách,protože se v noci budila pláčem ,že ji vše svědí).Dnes paní doktorka po telefonické konzultaci doporučila návštěvu kožní lékařky.Jedna kožní lékařka má volno,druhá ordinuje zkrácené hodiny a dny a na objednávku,Prosím o radu jak postupovat dále,není vhodnější lék než Dithiaden(Fenistil,nebo nějakou formou calcium)a čím ulehčit dítěti od svědění.Paní doktorka říkala,že do 4-5 dnů by měla alergie odeznít,ale zatím to tak nevypadá.Je vhodné navštívit nemocnici)bez doporučení),nebo počkat?Děkuji za odpověď Katinová

Tazatel:

Ivanka Katinová

Odpověd:

Dobrý den, paní Katinová,

bez jasné příčiny potíží vaší vnučky se nám bude obtížně radit. Nevíme, jestli jde o potravinovou alergii, histaminovou intoleranci nebo třeba nějakou infekci. Můžeme se tak zabývat pouze příznaky.

Dithiaden je účinný zejména na snížení otoků, ale určitě můžete vyzkoušet i jiné volně prodejné antihistaminikum vhodné pro děti, například vámi zmíněný Fenistil (existuje ve formě kapek i gelu na kůži) nebo také Zyrtec, Xyzal či Claritine. Všechna by měla působit i proti kopřivce a svědění.

Pokud potíže neustupují, zkuste se ke kožnímu lékaři vnutit jako akutní případ.

Držíme palce,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz