Infolinka 541 212 450Odstranění spor plísní z prádla

Otázka:

Dobrý den, můj dotaz nesměřuje k potížím spojeným s alergií na plísně, ale spíše k prevenci. Mohla bych se zeptat, jak je to s odolností plísní (respektive jejich spor)? Manžel mi hodil plesnivou utěrku do prádla, takže se nedopatřením vyprala s dalšími utěrkami, ručníky a ložním prádlem. Praní bylo na hodinu při 60°C za použití standardního pracího prášku. Jak byste v takovém případě postupoval/a? Vyprat prádlo znovu na nejvyšší teplotu? Nechat ho venku na vzduchu "vyvanout"? Nebo rovnou vyhodit? Moc Vám děkuji za odpověď.

Tazatel:

NP

Odpověd:

Dobrý den, NP,

postupovala jste správně. Pokud špinavé prádlo nebylo vlhké, spory plísní z plesnivé utěrky nemusely napáchat žádné škody. Kombinace pracího přípravku a vyšší teploty vody by měla případné spory plísní neutralizovat. Pro ještě větší jistotu doporučuji kontaminované prádlo ještě vyžehlit na maximální teplotu, kterou dovoluje. 

Kdybyste chtěla zachránit i samotnou plesnivou utěrku, na ložiska plísní můžete aplikovat technický líh nebo nějaký běžný přípravek proti plísním a pak opět vyprat na co nejvyšší teplotu. 

Mějte se hezky,

Michal, ProAlergiky.cz