Infolinka 541 212 450Co znamenají hodnoty IgG, IgA a IgM z odběru na kravské mléko u kojence?

Otázka:

Dobry den.Synovi je 5 mesicu a trpi vyrazkami v zahybech na rukou a pod krkem.Detska lekarka ho tedy poslala na odbery a vysli mu testy takto : Kravske mleko IgG 2,4 pozitivni Kravske mleko IgA 0,2 negativni Kravske mleko IgM 0,5 negativni Na to konto me poslala na kozni a tim ze nekojima syn je na umelem mleku mi rekla,at mu davam Nutrilon pro alergiky.Syn mi to samozrejme odmita a nechce to pit.Muzete mi prosim Vas vysvetlit co tyto hodnoty znamenaji? Dekuji.

Tazatel:

Kateřina

Odpověd:

Dobrý den, Kateřino,

pokud se věci odehrály tak, jak je popisujete, nejspíš máte smůlu na nedůsledné lékaře. Testování protilátek typu IgG, IgA a IgM proti bílkovinám kravského mléka je totiž vědecky nepodložené. Zjištěné hodnoty nic užitečného neříkají. Je smutné, pokud vás lékařka poslala na drahé testy a pak vám ani nevysvětlila jejich význam. Bohužel nejste jediná, která takto naletěla. Podobných dotazů jsme v minulosti zodpovídali několik:

Interpretace krevních testů IgG, IgA a IgM na kravské mléko

Pozitivní hodnoty IgG a IgM na kravské mléko – co můžu jíst?

Intolerance kravského mléka, kaseinu a laktózy - které mléčné výrobky mohu jíst?

Čistě na základě těchto testů tedy není důvod měnit synovu stravu. Pokud vám ale kožní lékař oznámil, že vyrážka na kůži vašeho syna je atopický ekzém, pak se můžete pokusit zjistit, jestli není ekzém zhoršován nějakou potravinovou alergií. K tomu slouží postup, který se jmenuje eliminačně-expoziční test. Tento test je jedinou průkaznou metodou, jak odhalit případnou potravinovou alergii u kojenců. Konzumace kojeneckého mléka "pro alergiky", tedy s rozštěpenými mléčnými bílkovinami, je jenom jedním z opatření během tohoto testu.

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz