Infolinka 541 212 450Atopický ekzém a invalidní důchod

Otázka:

Mám atopický ekzém od narození. Invalidní důchod 1.stupně.nemohu získat práci ani na chranenich dílnách. Všude musím odejít že zdravotních důvodů. Už mě to hodně unavuje. Mám za sebou 20 zaměstnání _stále se střídá nezchopenka a nebo Ú. P. Přemýšlím o tom že bych zůstala doma mám odpracovaných 35let.A stav se mi nadále zhoršuje. Skusím i na druhý stupeň, mám postižení jenom ruce. Vyučena v oboru brašnařka. Zvláštní škola_učiliště. Zpolupracuji Fokus Tábor přez pracovní pozici a Ú. P. Je mi 50let_jezdivám do lázních Jeseník a Lipová. Velice mě pomáhá Podhajska termální lázně, jen na dobu určitou když pracuji tak se mi stav zhorší _úniky do pracovní nezchopnosti. Nejlépe je mi doma_na nezchopence nebo vedená na Ú. P. Stav se mi sklidní.

Tazatel:

Jana Tenklova

Odpověd:

Dobrý den, paní Tenklová,

děkujeme, že s námi sdílíte svůj příběh. Atopický ekzém skutečně může být při manuální práci omezením, zvlášť tam, kde se pracuje s vodou nebo chemikáliemi.

Je těžké radit, když neznáme detaily. Ale obecně doporučujeme o celou pokožku těla a zejména postižené ruce poctivě pečovat pomocí vhodné neutrální promašťující kosmetiky. To je základ, bez kterého to nejde. Při některých manuálních činnostech je možné používat ochranné rukavice, aby se do ložisek ekzému nedostávaly nečistoty. A také stojí za to probrat s kožním lékařem možnost otestování případné alergie na nejběžnější chemikálie, které mohou stav ekzému zhoršovat.

Držíme vám palce,
Michal Závacký, ProAlergiky.cz