Infolinka 541 212 450Jak rozeznat alergii na mléko od intolerance laktózy u kojence

Otázka:

Dobrý den, potřebovala bych vědět váš názor, zda- li se může jednat u dvouměsíčního miminka o ABKN či intolerancí laktózy. Holčička není bohužel kojena. Již pár týdnů má velmi řídkou žlutou stolici, většinou jednou denně. Kysele páchne. Minulý týden měla velké bolesti bříška a neustále hrozné škrundání, přidaly se hleny ve stolici, krev nikoliv. V měsíci a půl byl zjištěn reflux. Někdy chraptí a poránu je trochu zahleněná - připisovala jsem refluxu. Vyrážku nemá. V rodině tchýně s intolerancí laktózy (nevysetreno, ale příznaky - některé mléčné výrobky může, u jiných nafouknutí, větry, bolesti), já pouze v těhotenství totéž - pouze po některých typech, převážně po tvrdém sýrů křeče, nafouknutí. Jde mi o to, že nechci dceři dávat zbytečně rok velmi ošklivé mléko, které by nemusela mít a které nechce logicky pít, pokud nemá ABKM. To nám totiž bylo prozatím předepsáno. Může mít i nějaký test? Děkuji!

Tazatel:

Lucie Skýpalová

Odpověd:

Dobrý den, paní Skýpalová,

jak alergie na bílkovinu kravského mléka (ABKM), tak intolerance laktózy mohou způsobovat vámi uvedené zažívací potíže. Pokud jsou ve stolici hleny, spíše bývá na vině potravinová alergie. Zahlenění dýchacích cest bude nejspíš souviset s vámi zmíněným refluxem.

Bohužel pro děti takto nízkého věku nejsou dostupné žádné rychlé testy alergie, jako je tomu u větších dětí a dospělých. Prakticky jedinou možností, jak nesnášenlivost kravského mléka vyloučit, je eliminačně-expoziční test. To, že holčičku již nekojíte, bude v tomto případě znamenat zjednodušení testu. Obávám se ale, že pokud se diagnóza ABKM potvrdí, nebude jiná možnost než krmit dcerku umělým kojeneckým mlékem s rozštěpenými bílkovinami. Malé děti si na jeho nahořklou chuť obvykle dokáží zvyknout.

Držíme palce,
Michal Závacký, ProAlergiky