Infolinka 541 212 450Účinný lék na nateklá oční víčka při alergii na pyly

Otázka:

Kazdy kveten mi brutalne natekaji ocni vicka - diagnostikovana alergie na pyly (a tisic dalsich veci). V patek mi byla aplikovana injekce (uprimne, nevim presne jaka), vicka opadla, nicmene dnes je pondeli a po vcerejsim kratkem pobytu venku (s rouskou ehm), je otok zpet. Trojnasobny. Existuje na tyto tezke pripady neco, co skutecne zabira na dele nez dva dny? Muzu si pred koncem tyden zajit na dalsi injekci - v tak kratkem casovem rozpeti? Za par dni odjizdim do zahranici na sluzebni cestu a skutecne bych nerada vypadala tak, jak ted vypadam. Dekuji.

Tazatel:

Lucie

Odpověd:

Dobrý den, Lucie,

injekce pravděpodobně obsahovala lék z kategorie kortikoidů, který má silný protizánětlivý účinek. Nedokážu odhadnout, zda by pro vás byla vhodná druhá dávka. To může jen lékař na základě vyšetření. V každém případě pokud šlo opravdu o kortikoid, tyto léky nejsou ideální pro dlouhodobé používání kvůli vyššímu riziku vedlejších účinků. Z dostupných léků vhodných pro dlouhodobé užívání se nejčastěji používají standardní antihistaminika v tabletkách (Zyrtec, Claritine, Analergin aj.). U většiny alergiků dobře účinkují (předcházejí alergické reakci) sama o sobě, někdy je potřeba vyzkoušet více druhů pro nalezení toho "pravého".

Rouška nebo respirátor slušně před pylem chrání dýchací cesty, ale bohužel ne oči. Pyly dopadají přímo na oční sliznici, kde mohou dráždit. Pro ošetření očí je vhodné používat lokální antihistaminikum – kapky do očí proti alergii. Při pobytu venku noste brýle, které částečně brání pronikání pylu do očí.

Jak některé protialergické tabletky, tak kapky jsou ke koupi bez receptu, nicméně pokud jsou vaše příznaky takto neústupné, určitě vám doporučuji konzultovat léky s alergologem, který má daleko větší výběr těch, které vám může předepsat. Zároveň vám může doporučit individuální schéma užívání těchto léčiv pro dosažení kýženého výsledku léčby.

Držíme vám palce,
Michal, ProAlergiky