Infolinka 541 212 450Otok krku a bolesti břicha po sladkostech, mléku, pečivu a dalších běžných potravinách

Otázka:

Dobrý den, několik let mám oteklý krk. Přidali se i bolesti břicha, zácpa a kašel po ránu. Vše se stupňuje po sladkém, mléku, moučných výrobcích, nejhorší to je po nealko pivu, zmrzlině a čokoládě. Zjištěná intolerance laktózy. Testoval jsem všechno možné a zjistil, že od těchto problémů mě zbaví Dasselta. Dále jsem zjistil, že mě pomáhá olivový olej, kysané zelí, grapefruit, citrón... po všech těchto produktech začnu po chvíli říhat. Je možné, že jsem alergický na nějakou bakterii, či kvasinku co se u mě krmí? Poradíte, zda mám s tímto oslovit alergika? Bojím se, aby mě nebral za blázna. Děkuji M.

Tazatel:

Miloš

Odpověd:

Dobrý den, Miloši,
diagnózu může stanovit pouze lékař na základě vyšetření. Nejprve je dobré své potíže zkonzultovat s praktickým lékařem, aby se vyloučily jiné než imunitní příčiny. Pokud lékař dospěje k názoru, že vaše potíže mohou souviset s nějakou alergií, odešle vás k alergologovi. Nemusíte se bát nepochopení, protože vámi popisované potíže nejsou v tomto oboru ničím neobvyklým.

Je možné, že se u vás sešlo více různých potíží, které bude potřeba analyzovat s lékaři různých specializací. Alergická reakce na potraviny obvykle trvá jen krátce, v řádu jednotek hodin. Ne několik let v kuse. Alergie na bakterie je nepravděpodobná, nicméně je známá alergie na kvasinky (droždí).

Pokud máte potvrzenou laktózovou intoleranci, je potřeba se vyhýbat všem potravinám s vysokým obsahem mléka, tedy například i vámi zmíněné zmrzlině. Mimochodem i užívaný protialergický lék Dasselta laktózu obsahuje.

Držíme palce, Michal, ProAlergiky.cz