Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Dotaz 3511

Dobrý den, již několik let mám alergické projevy, ale nebylo zjištěno, co je alergenem. Nyní jsem byl nachlazel, bral jsem acylpyrin a projevy byly dosti silné. Pojal jsem podezření, že acylpyrin by mohl být minimálně jedním z alergenů. Je možné být alergický na acylpyrin? Projevem je kopřivka, svědivé vyrážky. Dále se chci zeptat, zda v některých potravinách mohou být podobné látky, protože kopřivku a otoky rtů jsem míval i bez acylpyrinu. Nic jiného než alergie na některé potraviny mě nenapadá. Jím dost ovoce - jablka, jahody, broskve. Nemůže být problém třeba s některými "éčky" či podobnými látkami, konzervanty? Děkuji.

Josef

Odpověď

Dobrý den, ano, kyselina acetylsalicylová obsažená v acylpyrinu může být u některých pacientů významným alergenem. Jedná se o tzv. aspirinovou senzitivitu, taky nazývanou aspirinovou trias. Po požití léků s obsahem kyseliny acetylsalicylové nebo léků tzv. NSAID (brufen, ibalgin apod) může dojít ke vzniku kopřivky, dušnosti, otokům. U všudypřítomného žlutého azobarviva tartrazin (E102) a benzoátů se předpokládá zkřížená reakce s kyselinou acetylosalicylovou, mohou tedy vyvolat podobné příznaky. S pozdravem, MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Související dotazy v poradně

Alergia na ventolin a ockovanie proti covid 19
Alergická reakce na antibiotika Augmentin a Cefzil
Alergická reakce na lék – jak postupovat
Alergická reakce na penicilin a rovamycin

Související články

Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva
Antikoncepce pro alergiky
Jak se vyhnout rizikovým lékům

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník včera
  • Brzké doručení
Ověřený zákazník před 2 dny
„Vše OK, absolutní spokojenost.“
Ověřený zákazník před 7 dny