Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Alergie na paracetamol a antibiotika

Dobrý den, už nevím,co si mohu vzít při horečce a bolesti. Již cca 8 let mám alergii na Ibuprofen, používala jsem tedy Paracetamol, ale zhruba před rokem se objevily i po pracetamolu červené flíčky na zádech , břiše a prsou, které se slijí do jednolité plochy. Je to vřdy druhý den po podání. To samé se objevuje u při použití antibiotik, včetně Bioparoxu a Pamykoinu. Nyní jsem brala Pamykoin 5 dnů a k němu Aerius, takže se nic neobjevilo, ale protože se dostavila horečka 39,2, vzala jsem ji Novalgin a opět skvrny. Prosím Vás o radu, co bych mohla použít za lék a zda je možné brát léky na které je člověk alergický zároveň s antihistaminiky. Děkuji Vám a přeji hezký den, s pozdravem Fleková

Fleková

Odpověď

Dobrý den,

může se jednat o takzvanou "ASA senzitivitu" - tedy o alergii na kyselinu acetylsalicylovou a nesteroidní antiflogistika. Užití těchto léků může u takových pacientů vyvolat dušnost, otoky, zarudnutí. U citlivých jedinců se objevuje i alergická reakce na paracetamol.

Kyselina acetylsalicylová je obsažena např. v Anopyrinu, Godasalu, může být obsažena i v některých volně prodejných preparátech na snížení bolesti a teploty.

Mezi nesteroidní antiflogistika patří celá řada léků a mastiček proti bolesti a snížení teploty, většina z nich je volně prodejných. Jedná se např o: Ibuprofen (Ibumax, Ibalgin, Nurofen), diclofenac (Voltaren, Veral), naproxen (Nalgesin), metamizol (Novalgin, Algifen), ketoprofen (Fastum gel).

Nejedná se o úplný seznam léků, proto by bylo dobré, kdyby jste si zapamatovala obecný název skupiny, tj. NESTEROIDNÍ ANTIFLOGISTIKA, LÉKY S KYSELINOU ACETYLSALICYLOVOU A PARACETAMOLEM. Vždy konzultujte lékárníka či lékaře před nasazením tohoto typu léků.

Z léků proti bolesti by jste měla tolerovat Tramal či Aulin (Nimesil), ze skupiny léků na snížení teploty můžete použít Aulin (Nimesil). Tyto léky jsou pouze na lékařský předpis, proto prosím požádejte praktického lékaře o recept.

S pozdravem

MUDr. Lenka Mišunová, PhD.

Související dotazy v poradně

Alergia na ventolin a ockovanie proti covid 19
Alergická reakce na antibiotika Augmentin a Cefzil
Alergická reakce na lék – jak postupovat
Alergická reakce na penicilin a rovamycin

Související články

Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva
Antikoncepce pro alergiky
Jak se vyhnout rizikovým lékům

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Kvalitní obchod
Ověřený zákazník před 2 hodinami
„Vše proběhlo perfektně. Rychlé dodání.“
Ověřený zákazník před 5 dny
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník před 11 dny