Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Očkování při alergii na antibiotika

Vážená paní doktorko, chtěla bych se poradit jaká by bylo vhodné udělat vyšetření, případně kde a co vše pohlídat. Jde o dceru 26 měsíců starou dceru, která měla reakce na léky (šlo o antibiotika 1.reakce na oční kapky Kanamycin - do 10-ti minut nateklé očko - neviděla ne něj, hrozný pláč -cca do hodiny to trochu splasklo, 2. reakce: měla cca 6.měsíců, následně jsem onemocněla a byla přeléčena Duomoxem, vzala jsem jeden lék a dcera se osypala - reakce přes MM, po vysazení postupně vyrážka zmizela - věk cca 8. měsíců, 3. reakce v 11. měsících dcera dostala zánět prudušek a na něj Zinnat - kde opět následovala reakce v podobě vyřážky, hned jsem lék vysadila a dala dceři 1/8 Dithiadenu, vyrážka ustoupila. Z tohoto důvodu má dcera zatím odloženo očkování (obsah ATB ve vakcínách). Otec dítěte je silně alergický na penicilin. Momentálně se s pediatrem budeme domlouvat jaká uděláme vyšetření a kde a zda je bezpečné očkovat. Důvěřuji mu, jen bych to ráda konzultovala s někým, kdo se přímo zabývá alergickými reakcemi, přece jen jde o zdraví mého dítěte a vakcíny jsou píchány do svalu a nelze spoléhat na to, že alespoň něco přefiltruje trávicí soustava atd... Moc Vám děkuji. S pozdravem Marie Petrášová

Marie Petrášová

Odpověď

Dobrý den, paní Petrášová,

asi Vás moc nepotěším. Laboratorní vyšetření z krve k potvrzení alergie na ATB je neprůkazné. Expoziční test u takto malého dítěte by bylo možno provést pouze za hospitalizace, ale neznám nikoho, kdo by ho u takto malého dítěte provedl - obecně se používá spíše výjimečně i u dospělých.

Očkování je možno provést pod clonou antihistaminik nebo se obrátit na specializované pracoviště - většinou při fakultních nemocnicích, kde se provádějí očkování u dětí s komplikacemi.

MUDr. Eva Orálková

Související dotazy v poradně

Alergia na ventolin a ockovanie proti covid 19
Alergická reakce na antibiotika Augmentin a Cefzil
Alergická reakce na lék – jak postupovat
Alergická reakce na penicilin a rovamycin

Související články

Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva
Antikoncepce pro alergiky
Jak se vyhnout rizikovým lékům

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • skvělá cena
  • rychlý bezproblémový obchod
Ověřený zákazník před 4 dny
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 12 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 15 dny