Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Kopřivka a zarudnutá tvář po kapkách Avamys

Dobrý den, pred rokem a půl mi byla diagnostikována chronická rýma. Pan doktor mi předepsal kapky Avamys s kortikosteroidy. Kapala jsem asi 3 měsíce, pak následovalo zlepšení. Teď jsem dostala virozu, opět zaraženou rýmu a následně zánět středního ucha. Pan doktor mi ucho píchl, předepsal antibiotika a doporučil opět avamys 2-0-2. Vzala jsem lahvičku z minulého roku, která byla otevřená cca. 1 rok a začala aplikovat. Po 2 dnech jsem začala kašlat, měla kopřivku po celém těle a zarudnutou tvář. Kopřivku jsem nejdříve přikládala jahodám, pak citrusům, ale asi po dalších 4 dnech jsem vypozorovala, že je to reakce na avamys. Před rokem jsem ale žádnou reakci neměla. Vysadila jsem avamys a do 3 dnů kopřivka i kašel zmizeli. V příbalovém letáku na internetu jsem si potom přečetla, že se nemá avamys používat více jak 2 měsíce po otevření, což jsem ale nevěděla (expirace na lahvičce byla až 02-2015), a také že tyto ojedinělé příznaky můžou být nebezpečné. Chtěla bych co nejdříve otěhotnět. Můžete mi prosím poradit, zda je vhodné otěhotnět hned nebo zda je nutné nějakou dobu čekat nebo se dát nějak vyšetřit. Docela mě reakce na avamys vyděsily, ale tento rok jsem jej brala celkem asi 7 dnů (z toho asi 5 dnů s výše popsanými alergickými příznaky). Předem děkuji za odpověď. S pozdravem, Jašková.

Alca

Odpověď

Dobrý den, paní Jašková,

je možné, že u Vás proběhla alergická reakce na nějakou látku obsaženou v léku Avamys. Tato reakce mohla, ale nemusela souviset s tím, že přípravek byl expirovaný. V každém případě se nedá vyloučit, že se bude opakovat.

Nebylo by od věci nechat se vyšetřit u alergologa, protože pokud se u člověka vytvoří alergie na nějakou látku, může být celoživotní. To znamená, že se této látce budete muset vyhýbat. A s alergologem se můžete poradit i o vhodné náhradě Avamysu.

Pokud v tuto chvíli žádné příznaky nepozorujete, nemusíte mít z případného otěhotnění strach.

Mějte se hezky,

Michal Závacký, ProAlergiky.cz

Související dotazy v poradně

Alergia na ventolin a ockovanie proti covid 19
Alergická reakce na antibiotika Augmentin a Cefzil
Alergická reakce na lék – jak postupovat
Alergická reakce na penicilin a rovamycin

Související články

Při alergii na barvy na vlasy si hlídejte potravinářská barviva
Antikoncepce pro alergiky
Jak se vyhnout rizikovým lékům

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • Rychlé dodání
Ověřený zákazník před 5 dny
  • Rychlost dodání
Ověřený zákazník před 9 dny
„Rychlé doručení, v pořádku zabalené.“
Ověřený zákazník před 11 dny