Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Problémy s dýcháním u 11letého zdravého dítěte

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na dceru (11 let). Za poslední rok měla tak 4 - 5 x náhlé problémy s dýcháním. V té době nebyla nemocná, neměla kašel ani rýmu a ani to nebylo po námaze. Vždy to trvá velmi krátce cca 5 - 10 minut. Teď měla po dlouhé době (cca po 5 měsících) problém s dýcháním 2x během týdne. Minulý týden, když měla zrovna nějaké střevní potíže a dnes večer, to jí i bolelo na prsou. Ten minulý týden, jak měla problém s dýcháním, jsme šli zrovna na prohlídku k lékaři, kvůli těm střevním potížím, bylo to krátce před odchodem. Upozornila jsem na to lékaře, poslechl ji, jak dýchá, přiložil jí na prst nějaký přístroj a řekl, že je vše v pořádku a víc to neřešil. Chtěla bych se zeptat, čím mohou být tyto náhlé problémy s dýcháním způsobeny? Dcera je jinak zdravá, kašel skoro vůbec nemývá, jen občas rýmy. Kdysi mívala akorát časté záněty středouší, ale to už je tak 5 let zpátky. Občas se jí objeví ekzém v loketních jamkách, asi atopický, asi 2 x na to měla kortikoidy. Ale teď už má od ekzému od letního pobytu u moře klid. Na alergologickém vyšetření se žádná alergie neprokázala, ale to už je asi 5 let. Dřív jsem měla podezření na alergii na prací prášek, možná mýdlo a když se dcera zpotila a měla syntetické oblečení. Covid s největší pravděpodobností prodělala před rokem, ale to měla jen jeden večer bolesti hlavy a teplotu a pak pár dní lehkou rýmu. Jinak je dcera aktivní, pořád v pohybu, temperamentní, chodí 2x týdně na tancování. Problémy s plícemi má můj otec, nevím přesně co má, nějaký chronický problém s plícemi, má i stříkátko. Nevím, zda může hrát v tomto případě role dědičnost. Ale u otce se tento problém projevil někdy cca kolem 60 let. Budu Vám moc vděčná za Váš názor. Hezký den

Lenka

Odpověď

Hezký den i vám, Lenko,

je mi to líto, ale z vašeho dotazu není vůbec jasné, o jaké "problémy s dýcháním" jde. Je to velmi obecný popis. V každém případě pokud jste již navštívili alergologickou ordinaci, součástí vyšetření pravděpodobně byla spirometrie (prudké dýchání do trubičky přístroje), která by pomohla odhalit případné sklony k astmatu. U lidí s atopickým ekzémem to není nic mimořádného. A ano, jedná se o dědičné sklony, tudíž pokud váš tatínek trpí astmatem, může se problém objevit u kohokoli z potomků. Prodělaná plicní infekce může nástup chronických potíží urychlit. 

Zatím vám mohu poradit tolik, abyste se snažili vypozorovat, za jakých situací k dechovým potížím dochází (stres, setkání s nějakou chemikálií nebo zvířetem, prudká změna teploty atp.) a jak přesně se projevují (nemožnost se plně nadechnout, zahlenění atp.). S výsledky svého pozorování seznamte praktického lékaře nebo rovnou alergologa. 

Držíme vám palce,

Michal, ProAlergiky.cz

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
  • V pátek jsme objednali, v úterý zboží dorazilo.
Ověřený zákazník před 3 dny
„Spokojenost.Rychlé dodání.Doporučuji.“
Ověřený zákazník před 6 dny
„Obchod vřele doporučuji“
  • Velký výběr zboží, rychlost dodání zboží, solidní jednání
Ověřený zákazník před 6 dny