Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Náhlá alergie na Brufen, Paralen a další různá analgetika

Dobrý den, je možné, že se u dospělého člověka, který není alergik, objeví z ničeho nic alergie na analgetika? Byla jsem před pár lety na vyšetření alergii a dle všeho, všechno v pořádku. Nyní asi tak 3-4 měsíce zpět se u mě objevuje jev, že ať užiji jakákoliv analgetika, začne mě v rozmězí 20 min až 1,5 od požití šílené svědět hlava a na čele v oblasti vlasů se mi udělají červené fleky. Užívám analgetika vždy jen na bolestivou menstruaci. Vyzkoušela jsem různé druhy a pokaždý mě hlava začne svědit. Vyzkoušela jsem za ty poslední 4 měsíce postupně: Brufen, Paralen, Valetol, Algifen kapky i Nimesil nebo Aulin. U všech stejná reakce. I když jsou to léky s různými druhy účinné látky. Co za spojitost by mohly mít, která by vyvolala alergickou rekci? Předem děkuji.

Barbora Kozáková

Odpověď

Dobrý den, paní Kozáková,

ano, přecitlivělost na jakoukoli látku se může objevit znenadání kdykoli během života. V případě těchto léků proti bolestem a zánětům je ještě potřeba dodat, že na ně obvykle nevzniká "klasická" alergie, ale určitá chemická intolerance. Výjimkou je paracetamol (Paralen, Valetol), na ten je alergie známá. Nepíšete, jaké konkrétní vyšetření jste na alergologii absolvovala, ale pokud vám dříve prováděli testy nejběžnějších alergenů, tyto léky mezi testovanými látkami nejspíš nebyly, protože intolerance léčiv se diagnostikuje jinak než přecitlivělost na běžné alergeny.

Nicméně lidé s přecitlivělostí na jeden lék z této skupiny obvykle špatně snášejí i jiné léky ze stejné skupiny a bývá obtížně najít náhradu, kterou snesou. Účinné látky jsou si totiž chemicky podobné. A například Nimesil a Aulin obsahují látku shodnou. Problém nadále doporučujeme řešit s alergologem, jelikož tam jste ve správných rukou.

Držíme vám palce,
Michal Závacký, ProAlergiky

Související dotazy v poradně

Alergia na ventolin a ockovanie proti covid 19
Alergická reakce na antibiotika Augmentin a Cefzil
Alergická reakce na lék – jak postupovat
Alergická reakce na penicilin a rovamycin

Související články

Alergie na penicilin a další antibiotika
Alergie na kyselinu acetylsalicylovou neboli aspirin a další nesteroidní protizánětlivé léky
Fotoalergická a fototoxická dermatitida

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Spokojenost.Rychlé dodání.Doporučuji.“
Ověřený zákazník před 2 dny
„Obchod vřele doporučuji“
  • Velký výběr zboží, rychlost dodání zboží, solidní jednání
Ověřený zákazník před 2 dny
  • Rychlé vyřízení objednavky
Ověřený zákazník před 3 dny