Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450
Infolinka (všední dny 8.30–16.30)
541 212 450

Kýchání a bolest v krku po vdechnutí dezinfekce – podezření na alergii

Dobrý den, chtěla bych se zeptat,zda to, co mám, je skutečně alergie. Když se nadýchnu i malého množství některých dezinfekcí - např. Cutasept, Sterilium třeba u lékaře, začnu často kýchat, do tří dnů mi otečou krční mandle, bolí mě v krku, často přijdu o hlas, v dalších dnech kašlu a vykašlávám husté hleny a smrkám nejdřív vodnatou, postupně až hodně hustou rýmu. Někdy se v této fázi přidá i zvýšená teplota a celková schvácenost. Trvá to celé vždy asi dva, tři týdny. Zpočátku jsem si to nedávala do souvislostí a léčila to běžnými léky na nachlazení, situace se ještě zhoršovala, zasáhlo mi to i nosní dutiny, někdy jsem i vykašlávala malé množství krve, často jsem končila na ATB, nic jiného nepomohlo. Teď už aspoň vím, čím to je a snažím se dezinfekcím vyhýbat, ale v poslední době mi dělá problém i tvrdý alkohol.Sama ho nepiju,ale stačí,že si někdo na stůl položí skleničku a já chvilku dýchám výpary. Víno a pivo mi nevadí,ani když ho piju. Absolvovala jsem kvůli tomu v minulosti ORL i plicní vyšetření, alergologii na běžné alergeny,ale nic se nezjistilo (to jsem ještě nevěděla,co je konkrétní příčina). Z léků na alergii mi trochu pomáhá pouze Xados, nemoc se nerozvine do silného kašle s teplotou, ale i tak jsem vždy min. dva týdny nemocná. Může se takto projevovat alergie? Můžu mít alergii na alkoholy? Kožní ani žádné jiné příznaky nemám, jinak jsem zdravá. Budu ráda za jakoukoliv radu k mému problému, mockrát děkuji, s pozdravem Jitka Kupsová

Jitka Kupsová

Odpověď

Dobrý den, paní Kupsová

obě vámi zmiňované dezinfekce obsahují mimo jiné látku propan-2-ol neboli isopropylalkohol, jejíž výpary dráždí sliznice dýchacích cest a očí. Obvykle dráždí mechanicky, vzácně může i alergizovat, byť jsou známá spíše alergická podráždění kůže (kontaktní alergický ekzém). Zda jde tedy ve vašem případě o reakci alergickou, nedokážeme říct. Diagnózu může stanovovat pouze lékař na základě vyšetření. V každém případě běžná alergie na vdechnuté chemikálie nemívá vámi popisovaný dlouhý průběh a nezabírá na ni léčba antibiotiky. Naproti tomu antihistaminikum Xados, které se používá především pro léčbu alergie, může mít i pozitivní vliv na dýchací cesty. To může být důvod, proč po jeho použití cítíte úlevu.

Doporučujeme vám proto znovu vyšetření na alergologii, kde lékaře seznámíte se svým podezřením na přecitlivělost na dezinfekci.

Držíme vám palce,
Michal Závacký, ProAlergiky

Ověřeno našimi zákazníky

Kliknutím na pečeť zobrazíte všechny recenze našeho e-shopu přímo na Heurece

Heureka recenze
„Vše proběhlo perfektně. Rychlé dodání.“
Ověřený zákazník před 3 dny
„slušný obchod, nekupoval jsem zde poprvé.“
  • jsou rychlí, nákup i doručení OK
Ověřený zákazník před 9 dny
  • Brzké doručení
Ověřený zákazník před 10 dny